Međusobno iskustvo Hrvatske i Slovenije u pregovorima s Europskom unijom o članstvu u toj integraciji moglo bi se iskoristiti da se Srbiji koja čeka na otvaranje 23. poglavlja pomogne u tom procesu, ali i pojasne sve njegove teškoće i izazovi, napisala je u autorskom članku za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" nekadašnja hrvatska premijerka Jadranka Kosor.
"Države koje su bile u sastavu nekadašnje Jugoslavije okreću se Europskoj uniji kako bi ubrzale gospodarski oporavak, popravile međusobne odnose uništene ratom, te učvrstile demokratske institucije", navela je u svom prilogu za slovenski list Kosor, dodavši da je odluka Srbije da nakon tragične prošlosti odlučno zakorači prema Europi dobrodošla.
No, taj put nije lak jer nitko u EU-u ne pokazuje entuzijazam prema proširenju iako je ideja i dalje živa, navodi bivša predsjednica hrvatske vlade koja je opisala što je poduzela kad je došla na to mjesto u situaciji kad je jedna članica EU-a (Slovenija) blokirala 14 od 35 pregovaračkih poglavlja zbog bilateralnog graničnog problema i što su joj tada govorili dužnosnici u Bruxellesu.
"Rekli su mi - kad ispunite sve što od vas očekuju članice, završit ćete pregovore, a ako ih ne ispunite, onda ih nećete završiti", ispričala je Kosor.
To se naravno odnosilo na slovensku blokadu, dodala je Kosor.
No, s druge strane, dugotrajna blokada države koja je u pregovaračkom procesu može se vratiti "kao bumerang", navela je Kosor, te ocijenila da bi bilo dobro da sadašnja hrvatska vlada pokrene pregovore sa Srbijom o rješenju otvorenih pitanja zbog kojih Hrvatska ima rezerve na otvaranje nekih pregovaračkih poglavlja Srbije.
Uz ona koja su istaknuta zbog poglavlja 23 Hrvatska i Srbija imaju i neriješena granična pitanja, kako je to bilo i u slučaju Hrvatske i Slovenije. Kako se pokazalo u vrijeme kad je Slovenija blokirala
Hrvatsku, pritisak neke države s vremenom može izazvati učinak bumeranga. Zato to iskustvo treba primijeniti i u slučaju Srbije, osobito kod 23. poglavlja, navela je Kosor za ljubljanski "Dnevnik".
"I Hrvatska i Slovenija mogu posvjedočiti da u pregovorima nema i ne može biti popuštanja, te da je potrebno ispuniti sve kriterije. A popuštanja nema jer se u pregovaračkom procesu sve reforme i promjene čine zbog države kandidatkinje za članstvo, a ne zbog Europske unije", ustvrdila je.
Zato u pregovorima za kandidatkinje samo iskrene promjene, demokratski postupci i vladavina prava mogu osigurati uspjeh, upozorava Kosor, pozivajući se na svoje iskustvo u pregovorima s Bruxellesom.
"Hrvatska ima veliku priliku da tijekom pregovora Srbije s EU-om ostvaruje i svoj nacionalni interes u rješavanju otvorenih pitanja, pri čemu hrvatska vlada treba imati jasnu politiku", tvrdi Kosor i ne trebaju bježati od odgovora kako se postaviti, te samo ponavljati rečenicu da Srbija mora ispuniti sve uvjete koji su bili postavljeni i Hrvatskoj na europskom putu.
Po njenoj bi ocjeni hrvatske i srbijanske vlasti tijekom pregovora Srbije s EU-om mogle same riješiti dobar dio spornih pitanja kao što je sporni srbijanski zakon o univerzalnoj sudskoj jurisdikciji, te pitanje nestalih osoba, za koje Kosor smatra da je među najvažnijima, ako ne i najvažniji problem u međusobnim odnosima.
"S dobrom voljom, odlučnošću i otvorenošću problemi bi se mogli uspješno riješiti, ali samo ako predstavnici dviju vlada ozbiljno sjednu za pregovarački stol", napisala je Jadranka Kosor za ljubljanski "Dnevnik".
srbiju ne treba samo bokirati, nego i kazniti