Kosovska vlada priopćila je u nedjelju navečer, uoči stupanja na snagu mjera kojima se uvodi zabrana ulaska na teritorij Kosova osobama sa srbijanskim identifikacijskim iskaznicama i reguliranja registarskih oznaka, da je spremna odgoditi primjenu tih odluka do 1. rujna, kad se očekuje uklanjanja barikada i uspostava pune sloboda kretanja na svim putevima na sjeveru Kosova.
Priopćenju kosovske vlade prethodila je razmjena diplomatskih poruka i poziva na smirivanje napetosti, a ključni je bio poziv američkog veleposlanika u Prištini Jeffreya Hoveniera kosovskim vlastima da na 30 dana odgode primjenu odluka koje su digle na noge državni vrh Srbije, a kosovski Srbi reagirali su postavljanjem barikada na cestama na sjeveru prema prijelazima Jarinje i Brnjak.
Kosovska međunarodna vojna misija (Kfor) priopćila je u nedjelju da je sigurnosno stanje na sjeveru KiM-a napeto, da je pomno prati stanje i spremna je intervenirati ako stabilnost bude ugrožena.
Moskva je prethodno pozvala prištinske vlasti, Sjedinjene Države i EU da "zaustave provokacije i poštuju prava Srba na Kosovu".
Šefica misje UN-a na Kosovu (UNMIK) Carolin Ziyade izrazila je zabrinutost zbog stanja na sjeveru i pozvala sve na smirivanje i izbjegavanje dalje eskalacije.
In cooperation with our international allies, we pledge to postpone implementation of decisions on car plates & entry-exit documents at border crossing points w/ Serbia for 30 days, on the condition that all barricades are removed & complete freedom of movement is restored. pic.twitter.com/oJNaQi0qPO
— Albin Kurti (@albinkurti) July 31, 2022
Napetosti su potaknute odlukom Prištine da od 1. kolovoza u ponoć uvede zabranu ulaska građanima sa srbijanskim identifikacijskim dokumentima i umjesto njih im izda tromjesečni "ulazno-izlazni dokument", te da registarske pločice izdane u Srbiji za gradove na Kosovu zamjeni pločicama s kosovskim oznakama.
Riječ je o recipročnim mjerama, jer Srbija već 11 godina ne dopušta ulazak kosovskim građanima s kosovskim dokumentima, nego im izdaje posebne dozvole.
Srbijansko ministarstvo obrane demantiralo je u nedjelju navečer informacije u pojedinim medijima da je Vojska Srbije prelazila, kako navodi, administrativnu liniju i da "ni na koji način nije ulazila na područje Kosova i Metohije".
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sastao se s vojnim vrhom, dok je načelnik Glavnog stožera general Vojske Srbije razgovarao sa zapovjednikom KFOR-a.
Vučić je poslije sastanka TV Pinku izjavio da su zamolili međunarodne predstavnike da utječu na albansku stranu, koju je ocijenio neodgovornom, prije dijaloga u Bruxellesu izrazivši uvjerenost u dobre vijesti.
Srbijnski predsjednik u nedjelju je održao izvanrednu konferenciju za medije i pozvao Kosovo i zapadne zemlje koje podupiru Prištinu da se "urazume" kako bi se izbjegli mogući sukobi nakon upravnih odluka kosovske Vlade koje Beograd osporava, a Priština ih vidi kao izraz suverenosti.
Vučić se u subotu sastao s predstavnicima kosovskih Srba koji su izrazili zabrinutost i upozorili na moguće izgrede u slučaju da Kosovo silom provede te odluke.
Na sjeveru Kosova večeras su se čule sirene, a kosovska policija priopćila je u nedjelju navečer da se na nekoliko mjesta na sjeveru Kosova čula pucnjava te da je pucano i u smjeru policajaca, ali da nije bilo ozlijeđenih. Reporter Radio-televizije Srbije izvjestio je prije ponoći da je stanje na prijelazu Jarinje mirno te da je taj kao i prijelaz Brnjak, i dalje blokiran.
Ravnatelj Zdravstvenog centra u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice Zlatan Elek izjavio je za portal Kosovo online da tijekom prosvjeda i blokada na sjeveru Kosova nije bilo ozlijeđenih.
VIDEO: Imate devizni račun s eurima? Evo što će promijeniti od 1. 1. 2023.
Hrvatima muslimani otimaju osnovno demokratsko pravo da biraju svog predstavnika u vlasti i oni nista ne poduzimaju.Treba se boriti za svoja prava pa ako treba i ratom.Srbi znaju kako se to radi a Hrvati cekaju mirno da im to netko donese naa tacni.Poslijen ljeta odmah traziti Herceg Bosnu i bojkotirati izbore.Samo tako cemo dobiti sto nam pripada