KRIZA U UKRAJINI

Kotarski: Hrvatska će osjetiti nestabilnosti na tržištu na nafti, plinu i potencijalno žitaricama

Sanjin Strukic/PIXSELL
23.02.2022.
u 21:27

Mi možemo uvesti plin iz SAD-a, imamo LNG, ali su te cijene visoke te su mali kapaciteti u Kataru i Azerbajdžanu na koje mi možemo računati ako će sankcije Rusiji biti još jače, zaključuje.

Profesor Kristijan Kotarski s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu komentirao je u središnjem Dnevniku HRT-a koliko će ekonomske sankcije utjecati na gospodarstvo Europe i Rusije.

- Već se to događa, cijena barela nafte je gotovo na 100 dolara po barelu, cijena plina također raste, pogotovo da je EU u proteklih nekoliko godina imala praksu da destimulira dugoročne ugovore s Rusijom oko kupoprodaje plina, jednostavno, izloženi smo kratkoročnoj tržišnoj volatilnosti, to će sigurno osjetiti gospodarstvo i građani ako se ova kriza produbi, ističe Kotarski.

VIDEO: Sankcije Rusiji - Njemačka odlučila zaustaviti projekt Sjeverni tok II.

Na pitanje ako kriza dodatno eskalira na tržištu žitarica s obzirom na to Rusija i Ukrajina drže 1/3 globalnog izvoza svih žitarica, Kotarski je napomenuo da će to pogoditi potrošače u najsiromašnijim državama.

- Hrana im zauzima velik dio u potrošačkoj košarici, a to su ključni parametri oko kojih treba voditi računa.

Hrvatska i Rusija nemaju veliku gospodarsku razmjenu. Iako je Jadran popularna destinacija, nema previše ruskih turista. Kotarski se osvrnuo gdje bi se moglo dogoditi ta šteta od sankcija,

- Kada govorimo o sankcijama koje je uvela Europska unija još 2014. uslijed aneksije Krima, naši izvoznici su našli druge kanale gdje će prodavati robu. Mi imamo izvoz u Rusiju 200 milijuna dolara u 2021. godini, što nije neki značajan iznos. Što se tiče ruskih gostiju, zabilježeno je 800 tisuća noćenja u prethodnoj godini, što je jako malo ako znamo da je ukupno zabilježeno 80 milijuna noćenja. Malo je trgovinskih i investicijskih veza, ali indirektno ćemo to osjetiti kroz nestabilnost na energetskom tržištu, radi se o nafti, plinu te potencijalno žitaricama.

Profesor s FPZG-a podsjeća da je Rusija od 2014. udvostručila svoje devizne rezerve koje premašuju 650 milijardi američkih dolara te ističe da su u stanju izdržati zapadni koordinirani pritisak.

- Rade na razvijanju platnih kanala s Kinom i Iranom, kao sve važnijim saveznicima u političkom i ekonomskom smislu te će tu osigurati, ako SAD odluči suspendirati ruske banke iz globalnog platnog sustava, Rusija radi na tome da njihova s ovim državama ne ovisi o dolaru. Ne vjerujem da će doći do toga, SAD ne može samostalno odlučiti da se Rusija otkine s globalne bankarske strukture, ističe.

Na upit o tome hoće li prevladati ekonomski ili strateški interesi, profesor Kotarski ističe da kod Rusa očito strateški interesi imaju prioritet.

- Vladimir Putin je u stanju izdržati ekonomske sankcije. Što se tiče pozicije EU-a, valja naglasiti da oni nisu na čisto. Kada se usporedi cijena plina početkom 2019. i početkom ove godine, razlika je 500 milijardi dolara godišnje. To je ogroman udarac na europsko gospodarstvo i europsku konkurentnost. Mi možemo uvesti plin iz SAD-a, imamo LNG, ali su te cijene visoke te su mali kapaciteti u Kataru i Azerbajdžanu na koje mi možemo računati ako će sankcije Rusiji biti još jače, zaključuje.

VIDEO: Pogledajte reakcije Europske unije i drugih zemalja nakon Putinovog govora o Ukrajini

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije