Ministarstvo poljoprivrede poništilo je javni natječaj za dodjelu 4068 hektara šumskog zemljišta u državnom vlasništvu koji je raspisan samo dan prije nego što je u fotelju ministra poljoprivrede sjeo Tomislav Tolušić.
U Ministarstvu kažu kako je utvrđeno da su “neke nekretnine šumskog zemljišta” bile pogrešno navedene te su zbog proceduralnih propusta ništavne sve 133 pristigle ponude tvrtki, obrtnika i OPG-a.
Neslužbeno se pak doznaje kako je poništenju natječaja kumovala braniteljska zadruga Krupa koja je aplicirala za 240 ha u općini Golubić na obrovačkom području. Stado od 160 koza tako bi povećali na barem njih 350.
No krenula je priča kako je i to, a i 16 drugih parcela od 29 ponuđenih na natječaju, već dobila Lika Farma, kćerinska tvrtka Bioplod Like, koja se lani povezivala s aferom naglo stečenih više od 1500 ha u Udbini i sada bivšom ravnateljicom Agencije za poljoprivredno zemljište (APZ) Blaženkom Mičević.
Uredbom o načinu i kriterijima za davanje u zakup šumskog zemljišta u vlasništvu RH, koju je na prijedlog nekadašnjeg ministra Jakovine 2014. potpisao premijer, stoka koja bi pasla na površinama za “žirenje i pašarenje” uopće nije uvjet da bi se zadovoljili uvjeti natječaja.Jedini uvjeti su ponuđena cijena zakupnine i godine zakupa pa nije čudno što je glas 60-ak branitelja stigao i do Tolušića.
– Svaka čast ministru, ako će dodjela državne zemlje ubuduće biti pravedna – kaže predsjednik zadruge Krupa Saša Vujević, ističući kako su branitelji samo htjeli legalizirati korištenje zemljišta na kojem njihove koze već sada pasu, dok iz Bioploda, kad su s njima kontaktirali, nisu imali pojma ni zašto su podnijeli zahtjev, na kakvom terenu, ni gdje je ta čestica.
No Bioplod je za njega ponudio 130.000, a zadruga 49.000 kn. Iz Bioploda jučer odgovaraju kako nikoga nema u upravi za komentar. No poznato je da su na kraju Jakovinina mandata na području Udbine dobili 1545 ha državne poljoprivredne zemlje na 50 godina, a preostala 24 gospodarstva na natječaju skupa 1128 ha.
U samo 28 dana natječaj je raspisan i podijeljena rješenja u kojima je Bioplod, svježe registriran kao poljoprivredna tvrtka, bio apsolutni dobitnik. Prije toga, od 2011. do 2015., biznis mu je iznajmljivanje, održavanje i popravak motornih vozila i plovila, bez zaposlenika i prihoda.
Tek 2014. ima jednog zaposlenika i 260 tisuća, a 2015. već 6,8 mil. kn prihoda i 3,9 mil. kn neto dobiti. Za proizvodnu 2015. Bioplod je podnio zahtjev za osnovno, zeleno i preraspodijeljeno plaćanje za površinu od 1495,34 ha, za proizvodno vezanu potporu za 362 grla ovaca i koza i 356 grla ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja, za plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode za površinu od 1435,48 ha te za plaćanja u gorsko planinskim područjima za površinu od 1495,34 ha. Na osnovu toga u 2016. mu je isplaćeno 5,99 milijuna kuna potpora (u što ulazi i avans za 2016. od 1,1 milijun kuna i osiguranje od 2200 kuna).
Znakovito, prije raspisivanja lanjskog natječaja na kojem je Bioplod dobio zemlju, ravnateljica APZ-a Mičević u travnju je od povjerenstva tražila očitovanje je li u sukobu interesa ako se na javnom pozivu za zemlju javi tvrtka u kojoj radi njezin suprug (Bioplod). Odgovor je bio da nije ako “suprug dužnosnice nije vlasnik udjela u temeljnom kapitalu” tog društva. Natječaj je potom objavljen 22. listopada.
>> 'Jedinice lokalne samouprave uvijek su pazile da se ne generira deficit'
Za 350 koza, 240 hektara!? Doista zanimljiv omjer.