Godinama je na snazi bilo pravno shvaćanje da je beznačajno kazneno djelo ako netko, primjerice, ukrade odjeću ili hranu u vrijednosti do 1000 kuna ili drugim nedjelom ostvari imovinsku korist do tog iznosa. No, od 1. siječnja 2013., prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda, beznačajnim djelom smatra se ako je vrijednost ukradenih stvari ispod 2000 kuna. No, to ne znači da netko može ušetati u trgovački centar, ukrasti stvari vrijedne do 2000 kuna i misliti da mu nitko ništa ne može. Policija će ga prijaviti za krađu i ako ga tužiteljstvo ne odluči goniti po službenoj dužnosti, vlasnik trgovine može lopova progoniti privatnom tužbom.
– Da, to je točno. Ako je riječ o krađi manjoj od 2000 kuna, počinjenoj nakon stupanja na snagu novog Kaznenog zakona, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda to je beznačajno djelo i progon se ne bi trebao provoditi po službenoj dužnosti. No, to ne znači da policija, kad se dogodi takva krađa, neće odraditi svoj dio posla, a progon počinitelja privatnom tužbom nastavlja vlasnik te trgovine – kaže glasnogovornik zagrebačkog Općinskog kaznenog suda sudac Dražen Kevrić.
Glasnogovornik Vrhovnog suda sudac Dražen Tripalo ističe da pravo mora pratiti i promjene u životu i da 1000 kuna, imajući na umu inflaciju, više nema istu vrijednost kakvu je imalo potkraj 90-ih. Pravni stav Vrhovnog suda nije obvezujući u strogo formalnom smislu, ali je uputa sucima koje bi se trebali držati u praksi.
– Pravno shvaćanje Vrhovnog suda je bitno i zbog ujednačavanja sudske prakse, da sudac u Belom Manastiru ne bi, primjerice, zaključio da je krađa ispod 20 kuna beznačajno kazneno djelo, a sudac u Zagrebu da je beznačajno djelo ako je riječ o krađi ispod 20.000 kuna – kaže sudac Tripalo.
>> Iz poljoprivredne ljekarne ukrao pesticide i pumpe, odala ga lampa
je bagatelno djelo.....ali, ovim bagateliziranjem, možemo reći i da je utaja poreza do 2 milje kuna također bagatelno djelo! stoga po toj logici, svi će utajivati do 1999 kn svaki dan u jednom potezu i ćića mića gotova priča