Nakon teških i mukotrpnih pregovora između SAD-a i talibana postignut je dogovor u kojem obje strane tvrde da će okončati rat u Afganistanu koji traje već gotovo 17 godina.
Naime, američki dužnosnici i predstavnici afganistanskih talibana u načelu su dogovorili okvir za mir u toj zemlji, u kojoj SAD sa saveznicima protiv talibana ratuje već 17 godina. Prema sporazumu, talibani koji su vladali Afganistanom dok nisu srušeni američkom invazijom 2001., prihvatili su američke zahtjeve da će sprečavati da afganistanski teritorij koriste teroristi, kao što je to činila Al-Qa’ida kad je organizirala napad na SAD 11. rujna. Zauzvrat, SAD je obećao da će povući svoje vojne snage u zamjenu za trajno primirje i pregovore između talibana i legitimne afganistanske vlade.
Trumpov utjecaj
– Imamo nacrt okvira koji mora biti razrađen prije nego što postane sporazum – rekao je američki veleposlanik Zalmay Khalilzad u intervjuu za New York Times u Kabulu.
– Talibani su se, na naše zadovoljstvo, obvezali da će učiniti sve što je potrebno kako bi spriječili da Afganistan ikad više postane platforma za međunarodne terorističke grupe ili pojedince. Rekli smo da moramo ovo razraditi i da detalji trebaju biti dogovoreni – naglasio je. Glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid kazao je kako je talibanska delegacija zatražila vrijeme za konzultacije sa svojim vodstvom o američkom inzistiranju da se između talibana i afganistanske vlade pokrenu pregovori, da se dogovori primirje i da se Al-Qa’idi i drugim međunarodnim terorističkim organizacijama poput terorističke organizacije Islamske države onemogući ponovna aktivnost u Afganistanu kao dio konačnog sporazuma. Dogovor s talibanima postignut je ubrzo nakon što je američki predsjednik Donald Trump u prosincu prošle godine najavio povlačenje američkih vojnika iz Afganistana.
Naime, Donald Trump nakon najave povlačenja američkih vojnika kazao je kako se povlači jer, pita se: “Što radimo tamo? Zašto smo svih ovih godina bili tamo?”
Najskuplji rat SAD-a
Rat u Afganistanu najdugovječniji je prekomorski rat SAD-a. Intervencija je koštala Washington milijarde dolara, a u njoj su poginuli deseci tisuća ljudi.
SAD, kada je pokrenuo rat u Afganistanu, imao je više od 100.000 vojnika, od kojih se većina povukla 2014. Ostatak vojnika, njih 14.000 većinom su dio NATO-ove misije potpomaganja afganistanskih snaga sigurnosti te u lovu na militante. Međutim, dogovor između talibana i SAD-a ne znači i okončanje rata u Afganistanu. Od početka intervencije 2001. godine SAD i američki saveznici NATO-a nalaze u Afganistanu, a azijska zemlja nikad nije bila nesigurna kao danas.
Talibani kontroliraju više teritorija nego ikad, a na ratnoj pozornici Afganistana, osim Al-Qa’ide, koja je izuzetno jaka i moćna, pojavio se i novi akter, teroristička skupina ISIL, koja pokušava utvrditi svoje položaje u azijskoj zemlji.
Pogledajte video: Predsjednica Grabar-Kitarović u Afganistanu
15 godina mi trošimo milijarde na misiju u afganistanu za ništa...