Razočaran politikom koju vodi stranački tim Zorana Milanovića, nezavisni zastupnik Josip Kregar razilazi se sa SDP-om, na čijoj je listi izabran za zastupnika. Od 1. siječnja 2014. Kregar napušta Sabor i vraća se na Pravni fakultet u Zagrebu. Kaže da će na fakultetu zasnovati radni odnos i primati plaću, ali to ne znači da će SDP-u vratiti zastupnički mandat. Odluku o tome donijet će naknadno.
– Nema raskola sa SDP-om. Iako čak u 17 navrata nisam glasovao kao većina, nitko to nije smatrao raskolom niti mi je itko išta zbog toga prigovorio – kaže Kregar koji nije želio iznositi pojedinosti zbog kojih izlazi iz Sabora.
No u kuloarima se već dugo prepričava Kregarovo nezadovoljstvo aranžmanom koji je sklopio sa SDP-om. Vladajućoj stranci zamjera što ignorira njegove inicijative, što ga izostavljaju kada se definiraju teme koje pripadaju u njegovo područje interesa i djelovanja. Kregar je tako ogorčen što nije prošla njegova inicijativa o donošenju etičkog kodeksa, što ga se nije percipiralo u vezi sa Zakonom o sprečavanju sukoba interesa, što nije uključen u proces donošenja ustavnih promjena...
Kregar je imao svoj prijedlog o uređenju referenduma, no vladajuću većinu to nije zanimalo. U nisci Kregarova nezadovoljstva posebno mjesto zauzima i oglušivanje SDP-a na njegov prijedlog za regionalizaciju Hrvatske. Kregar se, naime, zalagao za reduciranje broja županija, gradova i općina, no nije naišao na očekivanu reakciju u SDP-u. Prepričava se da ga je jako povrijedilo što je zbog podrške izmjenama Ustava, kojima će se uvesti nezastarijevanje teških ubojstava, SDP podržao zahtjev HDSSB-a da se pojam regija unese u Ustav kao temelj za buduću regionalizaciju zemlje.
Premda nezavisni zastupnik, Kregar je imao podosta inicijative prema SDP-u. Tako je ljetos predsjedniku Republike Ivi Josipoviću i premijeru Zoranu Milanoviću poslao pismo u kojem je pobrojio 10 reformskih mjera koje bi trebalo hitno poduzeti. Upućeni kažu da je Kregar barem pet-šest puta nakon toga razgovarao s Milanovićem, no premijer se čak nije ni osvrnuo na njegov pismeni prijedlog, a kamo li ga prihvatio i provodio. To je, kažu naši sugovornici, Kregara jako povrijedilo.
Kruna razilaženja bila je u zadnje vrijeme kada je došlo do otvorenog konflikta između vladajuće većine i Ustavnog suda. Tu se Kregar po stavovima i razmišljanjima više slagao s Ustavnim sudom nego sa strankom na čijoj je listi ušao u Sabor. O tome je otvoreno govorio i davao izjave da je Ustavni sud dobro učinio kada je Sabor upozorio da ne može mijenjati volju građana koja će biti izražena na referendumu o ustavnom definiranju braka.
Smeta mu, također se prepričava u krugovima bliskim Kregaru, stil vladanja i način ophođenja Zorana Milanovića s političkim oponentima. Premijerove nastupe Kregar doživljava kao previše bahate i konfliktne, a to ga je dodatno motiviralo da napusti političko djelovanje u taboru SDP-a.
Uhvatio je Saborsku mirovinu (prosle dvije godine) pa bjezi s broda koji se zestoko nakrivio. Uskoro ce mnogi za njim.