Iako zapadne zemlje i turska vlast poduzimaju sve mjere kako bi spriječile ulazak džihadista u Siriju i Irak, oni i dalje ulaze na različite načine, i to zahvaljujući švercerima koji za prebacivanje svakog borca zarade oko 20 tisuća dolara. Jedan od švercera, Mustafa Idilbi, koji je uhvaćen na tursko-sirijskom graničnom prijelazu Bab Al-Salam kad je prebacivao trojicu džihadista sa zapadnim putovnicama, priznao je da ima najmanje 50 švercera koji rade na prebacivanju džihadista iz zapadnih zemalja iz Turske u Siriju.
Opasna granica
– Imamo mreže diljem zapadnih zemalja. Kad džihadisti krenu, nama dojavljuju kada stižu u grad Adan. Dočekujemo ih i prebacujemo u Siriju. Za svakog prebačenog džihadista dobijemo 20 tisuća dolara, deset nam daju na ruke prije nego što krenemo, a ostatak kada prijeđu granicu – kazao je Mustafa. U međuvremenu je Međunarodni centar za proučavanje radikalizacije (ICSR) iz Londona, nakon smrti 24-godišnjeg Mamanoura Roshida rodom iz Portsmoutha, koji je ubijen u Siriji prošlog tjedna, objavio rezultate svog istraživanja.
I Njemačka u strahu
Naime, u Siriji svaka tri tjedna pogine jedan državljanin Britanije, u prosjeku svaka dva mjeseca tri Britanca.
Iako su zasad, prema službenim podacima, ubijena 23 Britanca, u britanskoj obavještajnoj službi vjeruju da je broj poginulih daleko veći. Prema njihovu izvještaju pet se Britanaca svaki tjedan priključi militantnoj skupini u Siriji, što znači da je riječ o najmanje 500 Britanaca koji se bore na sirijskom i iračkom ratištu. I Njemačka je u strahu od velikog broja muslimanskih ekstremista kojih je čak oko sedam tisuća i spremni su izvršiti terorističke napade u Njemačkoj i ostalim susjednim zemljama.
Prema njemačkim obavještajnim službama, više je od 450 njemačkih državljana koji su se pridružili borcima ISIL-a u Siriji i Iraku.
>> Militanti ISIL -a mučili taoce prije nego što su im odrubili glave
haidar zna mnogo"!.nema carobnu okruglu ..ali on informacije dobija iz prvih ruku...cim jedan ide javlja mu telefonom,a isto kada dodje, a i kad nestane