Tlo je aktivno i dalje

Kuk o potresu na Banovini: Razgovarao sam s Čileancima, čudili su se kakve je posljedice ostavio potres od 6,2

Seizmolog Krešimir Kuk
Sanjin Strukic/PIXSELL, Ilustracija
29.12.2021.
u 09:04

Južno priobalje, cijela južna Hrvatska je seizmički ugroženija od ostatka Hrvatske, tamo su mogući jači potresi. U nekom duljem vremenskom periodu tamo su potresi i češći, kazao je seizmolog Krešimir Kuk

Prije točno godinu dana Banovinu je pogodio razorni potres magnitude 6,2 po Richteru s epicentrom 5 kilometara jugozapadno od Petrinje. Godinu dana kasnije tlo i dalje podrhtava.

- Najavljena je očekivana uobičajena pojava koja slijedi nakon svakog jakog potresa, duže vrijeme traje serija naknadnih potresa. Što je glavni potres jači, tim je naknadna serija duža, i sadrži potrese koji su jači obzirom na jačinu glavnog - kazao je seizmolog Krešimir Kuk u emisiji HTV-a "Dobro jutro, Hrvatska".

- Južno priobalje, cijela južna Hrvatska je seizmički ugroženija od ostatka Hrvatske, tamo su mogući jači potresi. U nekom duljem vremenskom periodu tamo su potresi i češći. U Dubrovniku može biti oko 7 po Richteru, oni su se i događali u prošlosti - dodaje Kuk.     

Video: Na današnji dan prije godinu dana Baniju je pogodio razoran potres

     

Kuk kaže kako nedavni potresi u Japanu i njihova jačina od 8 stupnjeva po Richteru nije neobična za to području, ali da takve zemlje imaju i infrastrukturu prilagođenu tome, tako da obično ne strada puno ljudi. 

- Imao sam priliku razgovarati s čileanskim medijima nakon naših potresa, oni su se strašno čudili ovakvim posljedicama potresa magnitude 6,2 - rekao je Kuk. Naveo je kako su potresi na takvim mjestima mnogo jači, da postoji nekoliko parametara koji su različiti, poput dubine tla gdje potres nastane jer što je epicentar bliže površini to je potres razorniji, te još par geografskih čimbenika, ali da je jačina potresa uglavnom predodređena.  

Seizmološke mreže u Hrvatskoj

- Mi smo njih instalirali čim smo ih dobili interventom akcijom vlade, odmah nakon serije petrinjskih potresa. Oni bilježe jako puno potresa, i to su podaci od ogromne važnosti koji će sljedećih desetaka godina koristiti u različitim znanstvenim disciplinama, ne samo seizmologiji. Mi smo do sada na širem petrinjskom području, na području Banovine, zabilježili oko 1400 potresa magnitude veće od 2. Bilo je dva potresa magnitude 5, oko 17 potresa magnitude između 4 i 5, dakle ogromna količina potresa i još velika količina podataka nije obrađena - kazao je Kuk. - Tlo je aktivno i dalje, ide prema smirivanju, ali to je jednostavno proces koji traje i nije jednolik - istaknuo je Kuk.

Ključne riječi

Komentara 36

SE
serafin002
09:19 29.12.2021.

Najveći dio ruševina su kuće i zgrade koje su bile u oronulom, ruševnom stanju gotovo bez ikakvih prodajnih vrijednosti, niti su bile osigurane. Sada politkanti kojima je moto ' što gore to za njih bolje ' napinju da se izgrade nove kuće, solidno napravljene koje će ostati u privatnom vlasništvu. Što je sa tisućama onih koji imaju isto takve oronule kuće koje nije srušio potres ? U obnovu kuća bismo trebali uložiti prema vrijednosti objekta prije potresa i prema broju stanovnika prijavljenih na tu adersu prije potresa.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
09:38 29.12.2021.

Sad dolazi na naplatu ono što je kanadski Vermilion frakirao u okolici.

SV
sveznam1
09:14 29.12.2021.

Nitko od vas nije uspio povezati banjalucki potres 1969 i petrinjski..sto je bilo karakteristicno za oba?1)da se Banja Luka Ipetrinja nalze na istoj rasjednoj ploci 2)da je u oba dva potrea serija potresa pocela prvo slabijem te onda jačim potresom..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije