Ako neće Kolinda, možda će Komisija. Tko će, i hoće li itko, uspjeti natjerati hrvatsku Vladu da se ozbiljnije posveti rješavanju ekonomske krize? Nakon što je to na prilično nespretan i antagonizirajući način pokušala učiniti predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, sada i Europska komisija, prijeteći postroženjem ekonomskog nadzora nad Hrvatskom, pokušava stinuti hrvatsku Vladu i potaknuti je na ambicioznije provođenje reformi.
Analizirajući tu vijest, važno je shvatiti da nitko ovdje u načelu nikome nije neprijatelj. Svi su na istoj strani. Sve troje – i Vlada, i predsjednica, i Europska komisija – trebali bi dijeliti isti cilj stvaranja pretpostavki za snažniji gospodarski oporavak Hrvatske. Uz malo dobre volje, zajedničkim snagama i iz Zagreba i iz Bruxellesa, trebale bi se usuglasiti nove strukturne reforme i onda ih se dosljedno držati u primjeni. Ali sve, naravno, treba doći iz Vlade ili barem proći kroz Vladu.
Dok je premijer još i mogao odbiti predsjednicu postavljanjem praktički neizvedivog uvjeta da Kolinda Grabar-Kitarović dođe na sjednicu Vlade maksimalno pripremljena, s konkretnim mjerama izlaska iz krize i s kalkulacijom njihova financijskog učinka, taj uvjet Banski dvori ne mogu tako lako dati Komisiji. Hrvatske, a ne europske vlasti su te koje moraju napisati novi nacionalni program reformi. Bruxelles će taj program, popraćen naravno i kalkulacijom financijskih učinaka, samo dobiti na stol, analizirati i reći je li dobar ili nije. Ako zaključi da nije dobar, u svibnju će Europska komisija staviti Hrvatsku u najviši stupanj makroekonomskog nadzora i obvezati Vladu da napravi akcijski plan za izlazak iz krize.
Iako su novi parlamentarni izbori vrlo blizu, Kukuriku koalicija ne smije se opustiti i utonuti u san. Možda je budnom održi ne toliko kukurikanje iz vlastitih redova, nego poticaji iz dviju “Ko-Ko” institucija, jedne na Pantovčaku, druge u Bruxellesu.
>>Predsjednici je stalo do branitelja, no je li i do rješenja krize?
>>Kolinda Grabar-Kitarović u kampanji potrošila 8,3 milijuna kuna
Sve ove mjere komisije su glađenje gušćim perom po tabanima ovu vladu koju bi trebalo dobro isprašiti po turu.