U kući Klobučarića 1. ožujka 1838. godine sastala se nekolicina karlovačkih intelektualaca s idejom da se u Karlovcu osnuje ilirska čitaonica koja bi promicala kulturu čitanja, duh narodnosti i vodila brigu o hrvatskom jeziku. Narodni preporod je vrijeme buđenja u čitavoj Europi.
U Hrvatskoj je to krenulo malo kasnije, 30-ih godina 19. stoljeća, ali su se naši Karlovčani odmah na početku pokreta uključili s tom inicijativom. Tako je u Karlovcu osnovana ilirska čitaonica, druga u Hrvatskoj– podsjetila je ravnateljica Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić u Karlovcu Frida Bišćan na obilježavanju 175. godina te ustanove.
Sadržaji i za najmlađe
Napomenula je da te ideje promiču i danas. Imaju oko deset tisuća članova, ali je broj čitatelja puno veći, jer se jednom iskaznicom koristi čitava obitelj.
– Danas je knjižnica multikulturalno, središte lokalne zajednice i grada i županije, koje u prvom redu potiče kulturu čitanja, ali vodi brigu i o ostalim kulturnim potrebama grada i zajednice organiziranjem raznih aktivnosti. Imamo sve, od književnih tribina, promocija, do predavanja, stručnih seminara i skupova i za knjižničare Karlovačke županije, ali i za sve naše sugrađane. Tu su i brojne edukativne i kreativne radionice u koje uključujemo djecu od najmlađe dobi.
To činimo kako bismo oživjeli naš prostor, stekli naviku dolaženja, naučili nešto korisno te se družili, socijalizirali i jednostavno stjecali jednu opću kulturu – poručila je Bišćan.
Pohvale za učinjeno
Na velikom jubileju i svemu učinjenom djelatnicima knjižnice i ravnateljici čestitao je i karlovački gradonačelnik Damir Jelić. Njihov rad pohvalila je načelnica Sektora za književno-nakladničku i knjižničnu djelatnost Dubravka Đurić Nemec. Ovom prilikom dodijeljene su i nagrade najčitateljima.
To su Ana Popović, Mario Ribić i Mateja Bogović. Program u kojem je nastupila karlovačka Zora, prof. Ognjen Gravora i učenici OŠ Dragojle Jarnević, vodio je Marinko Leš.