Iako je Lovro Kuščević i na objavi svoje ostavke rekao da je ponosan na sve što je učinio kao načelnik općine i ministar, besmisleno je uvjeravati ga da je zabrazdio s onu stranu političkog morala kako bi osobno profitirao. Štoviše, mnogi pitaju ima li tu kaznene odgovornosti. Tako je i IDS-ov ministar turizma Veljko Ostojić 2013. podnio ostavku, a tri godine kasnije USKOK je izvijestio kako nema kaznenog djela u tomu što je Ostojićeva šogorica kupila zemljište za milijun kuna pa ga nakon urbanizacije prodala za 25 milijuna kuna.
Kuščević je u težoj situaciji jer je on sudjelovao u procesima prenamjene zemljišta, od kojih su se on i supruga obogatili. Ali njegov je ključni dokaz to što o prenamjeni nije odlučio on, nego Općinsko vijeće Nerežišća. Tako se i bivši premijer Ivo Sanader branio dok mu je sudac Ivan Turudić u slučaju Ina-MOL rekao kako je “iskoristio svoj nedvojbeni utjecaj nad članovima HDZ-a i tadašnje Vlade da MOL-u prepusti Inu”. S tim da je Sanader bio optužen za mito.
I Kuščević je nedvojbeno koristio svoj utjecaj kako bi Općinsko vijeće Nerežišća donijelo izmjene Prostornog plana u korist off-shore tvrtki kojima je tako povećana vrijednost zemljišta jeftino otkupljenog od mještana te kako bi na mjestu “staja” bila omogućena gradnja stambenih zgrada. Ali Kuščević nije bio čelnik tijela koje je o tomu odlučilo. To što je on nagovarao vijećnike, ili postavio ljude od povjerenja da vode procese u kojima se obogatio, nije bilo politički korektno. Ali odgovornost, i to politička, je na vijećnicima.
Kuščević je iskoristio funkciju i za svoje interese, ali posredno pa je dvojbeno može li se to podvesti pod opis nekog kaznenog djela. Čak i da su off-shore tvrtke fingirale megaprojekt kako bi profitirale na preprodaji zemljišta, nema dokaza da je on to mogao znati. I u slučaju bogaćenja na teret vjerovnika bivše tvrtke pitanje je kažnjivosti tog nemorala.
VIDEO Ivo Sanader: Ovo je jedan od najbezveznijih predmeta
To su još uvijek pašnjaci koji čekaju da se ovan vrati doma, na domaću spizu!