Ako je sporazum između Vlade i sindikata pisan u dobroj vjeri, a ne zbog izborne godine u koju ulazimo, onda on ima više pozitivnosti nego negativnosti. Referendum, na zahtjev 717 tisuća potpisnika, umro je s odlukom Ustavnog suda, a ovaj sporazum novi je život za radnike u zemlji, u smislu olakšavanju pristupa neposrednoj demokraciji ne samo za radnike nego i sve građane, ocijenio je predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar.
Tekst sporazuma, koji su u utorak potpisale sindikalne središnjice s Vladom, ocijenio je izuzetno važnim ako se provede u cijelosti.
- To je kompromis jer svima je u ovoj državi jasno da raspisivanja referenduma na temelju 717 tisuća potpisa nije moglo biti nakon odluke Ustavnog suda - nastavio je Lesar.
- Prva točka govori o nužnosti ustavnih promjena i, ako ovaj referendum uspije, Ustav će se morati mijenjati, smanjiti broj potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma na 200 tisuća i produljiti rok za prikupljanje na 30 dana. Druga je dobra stvar nastojanje i obaveza Vlade da se pravilnici o radu u tvrtkama, ustanovama i institucijama napuštaju, a da umjesto toga radna prava idu u kolektivne ugovore - tvrdi Lesar.
- Pravilnici o radu najčešće su najveće zlo koje se događalo, posebice u privatnom sektoru, jer se oni mogu donositi jednostrano, a kolektivni je ugovor je dvostrani akt - kaže.Treća vrednota, i najveća, ovog sporazuma jesu posebni radni sudovi - kaže Lesar i dodaje da u Hrvatskoj sindikalna borba za posebna radne sudove traje 20 godina i da dosad nijedna vlada nije prihvaćala uvođenje posebnih radnih sudova.
- Ovo je prvi put da je ovo stavljeno na papir i u ime Vlade preuzeto. Ako ovo bude realizirano, pitanje poštivanja i vraćanja oduzetih radničkih prava najveća je vrednota koju ovaj sporazum može donijeti - kazao je Lesar. No ono što je u sporazumu manje vrijedno, ali je očito nužno zlo, jest produžena primjena pravila iz kolektivnih ugovora koji prestaju vrijediti godinu dana nakon raskidanja kolektivnih ugovora. To je njemački model i nadam se da će i drugu rečenicu iz njemačkog modela ugraditi u sustav, a ona glasi - onaj tko raskida kolektivni ugovor istodobno mora pokrenuti pregovore o novome kolektivnom ugovoru. Usto, u tom paketu postoje jamstva da se ne može dogoditi da kolektivnih ugovora nema. Ustavni će sud tako biti na potezu ne na kraju postupka nego na početku i on mišljenje o ustavnosti ponuđenog referendumskog pitanja mora dati odmah po zahtjevu organizacijskog odbora, a prije početka prikupljanja potpisa. Ova točka sporazuma zahtijeva promjenu Ustava. I opet ćemo morati mijenjati Ustav jer su vladajući bili glupi i nisu prihvatili amandman koji im se nudio. Nisu bili svjesni koliko je bitno da se Ustavom omogući neposredna demokracija jer uvjet prikupljanja potpisa 10 posto birača onemogućuje održavanje bilo kojeg referenduma - tvrdi Lesar.
Na pitanje nije li žalosno da u Hrvatskoj borbu za neposrednu demokraciju vode sindikati, Lesar se složio da su u tom smislu sindikati napravili veći posao od hrvatske političke oporbe. A na pitanje postoje li realne šanse za provedbu sporazuma dok je je ova Vlada na vlasti, Lesar je kazao da postoji i da je pola-pola. Lesar smatra da će se ovaj referendum održati za HDZ-ove vlasti i dodaje da ne vjeruje da će se Zakon o radu mijenjati prije izbora.
@@@@ kolektivni ugovor odnosi se i na privatni sektor.