Mislio sam da toj korupciji mogu stati na kraj, ali ona je veća od države i sustava... Stoga najavljujem ostavku ove vlade. Neka Bog čuva Libanon – kazao je libanonski premijer Hassan Diab optuživši svoje političke protivnike da koriste katastrofu za postizanje političkih poena te da pridonose daljnjem “uništavanju onoga što je ostalo od države” dodajući da se povlači kako bi mogao biti uz narod koji poziva na odgovornost zbog eksplozije koja je bila rezultat “endemske korupcije”.
Libanon je tako ušao u pravu zonu sumraka i pitanje je kada će ugledati svjetlost na kraju tunela. Sve upućuje da to neće biti tako brzo, a glasno se govori o mogućim vjerskim i etničkim sukobima.
Macron štiti Hezbollah
Sada je na potezu predsjednik Libanona Michel Aoun koji prema libanonskom ustavu može raspustiti parlament i raspisati nove izbore. Međutim, pitanje je što bi se moglo promijeniti dođe li do njih? Zasigurno bi sve ostalo isto s obzirom na političku, vjersku i etničku strukturu. Naime, nijedan pripadnik muslimanskih šijita u ovom momentu neće glasati za neku drugu opciju osim za Hezbollah ili pokret Amal. S druge strane, muslimanski suniti glasali bi isključivo za stranku Budućnost, odnosno za bivšeg premijera Saada Haririja. To vrijedi i za kršćane i Druze – svatko će glasati za svoje. Dok traju politička nadmudrivanja, nastavljaju se prosvjedi u Bejrutu.
VIDEO Katastrofa u Bejrutu
Gotovo deset tisuća ljudi okupilo se u nedjelju na Trgu mučenika, koji se pretvorio u pravu bojišnicu između policajaca i prosvjednika koji su pokušavali srušiti blokadu na cesti koja vodi do parlamenta. Neki prosvjednici probili su se u urede ministarstava i Udruženja libanonskih banaka. Libanonska vojska uputila je oštro upozorenje da neće tolerirati huliganstvo i one koji žele izazvati vjerske i etničke sukobe, i to nakon što su spriječili sraz između pripadnika naoružanih skupina šijita i sunita u mjestu razgraničenja između zapadnog Bejruta i predgrađa tog grada, glavnog uporišta Hezbollaha i pokreta Amala.
Glavni tajnik Hezbollaha ovih je dana meta prosvjednika kojima više nije glavni zahtjev bolji život i otkrivanje odgovornih za eksploziju u luci u Bejrutu, već razoružavanje Hezbollaha i odlazak njegovih boraca iz Libanona. U obranu Hezbollaha, koji su već na listu terorističkih organizacija stavili SAD, Velika Britanija i Njemačka, stao je francuski predsjednik Emmanuel Macron. Za vrijeme posjeta Bejrutu svim libanonskim oporbenim političarima koji traže razoružanje Hezbollaha i stavljanje organizacije na listu terorista Macron je rekao: ”Hezbollah je dio libanonskog društva i ima svoje zastupnike u parlamentu, a donedavno i svoje ministre te ne možemo organizaciju isključiti jer šijiti u Libanonu, koji daju potporu Hezbollahu, danas su možda najbrojniji.”
Pomoć EU i Njemačke
Isto tako, unatoč nagovaranju da se ne sastane s predsjednikom kluba Hezbollaha u libanonskom parlamentu Mohamedom Raedom, Macron je razgovarao s njim o aktualnim političkim i sigurnosnim temama u Libanonu. Macron je omekšao američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je čvrst u stavu da neće pomoći Libanonu dok ne provedu reforme, što znači razoružavanje libanonskog Hezbollaha.
U međuvremenu su svjetske sile dogovorile na hitnoj donatorskoj konferenciji da će osigurati veliku pomoć Bejrutu za oporavak od strašne eksplozije koja je uništila velik dio grada, poručivši da neće iznevjeriti libanonski narod. Njemačka je obećala da će osigurati 200 milijuna eura, dok je Europska unija obećala dodatnih 63 milijuna eura.
Za srbijance velika prilika da kopiraju Libanonce!