Ako ste, ovih dana, iz ormara, izvukli topliju odjeću, zamislite kako je tek bilo u kolovozu 2005., kada su, baš na današnji dan, u Gospiću izmjerena samo 4 stupnja Celzijusa. Ispodprosječne temperature zraka, tog ljeta, najviše su ipak pogodile turiste, koji su boravili u kampovima. Tim je, iznenadnim valom hladnoće, kao hladnim tušem, bio prekinut najvreliji dio kolovoza te se više nije razmišljalo o kuglicama sladoleda, nego o tome gdje, u ljetu, nabaviti deke i tople čarape.
Temperatura se, tog kolovoza, prije 18 godina, nije približila nuli samo u Gospiću, tek malo toplije, ili točnije, malo manje hladno, bilo je u Karlovcu, gdje je izmjereno 7 stupnjeva Celzijusa, a jednoznamenkasti broj Celzijevaca imao je tada i Zagreb, gdje je bilo samo 8 stupnjeva iznad ništice. U Slavonskom Brodu izmjereno je tada 10, u Puli 13, a u Rijeci 14 stupnjeva Celzijusa. Turisti, koji su došli na ljetovanje, zbog strmoglavog su pada temperature zraka bili primorani na neplanirani šoping. Masovno su kupovali tople pokrivače, trenirke i tople čarape, izvijestila je naša novinarka, Radmila Kovačević.
Isprobajte arhivu Večernjeg lista
Na stranici https://arhiva.vecernji.hr/ nalazi se najveća digitalna arhiva izdanja dnevnih novina u Hrvatskoj, ali i u regiji. Pretplatite se danas i dobivate uvid u više od 60 godina hrvatske povijesti.
Kiša i bura brzo su tada rashladile i more, čija je temperatura, u 8 sati, u Malom Lošinju i Šibeniku, bila 21 stupanj, jedan stupanj više na Hvaru, dok su na Rabu, te u Zadru, Splitu, Dubrovniku i Puli izmjerena 23 stupnja Celzijusa.
I dok su gosti u hotelima i privatnom smještaju dokazano mnogo više imuni na temperaturne šokove, samo tjedan dana kiše i lošeg vremena, u pravilu, 'otjera' između 10, do čak 30 posto gostiju iz kampova. No, te se godine loše vrijeme nije negativno odrazilo na broj turista, koji su, unatoč hladnoći, ipak ostali u kampovima, ali, mada su plaže i dalje bile pune, u moru nije bilo kupača.
VEZANI ČLANCI:
Podivljalo vrijeme
Zima usred kolovoza, ipak, nije zabilježena samo te, 2005. godine. Sičan se vremenski šok dogodio, gotovo u isto vrijeme, 10. kolovoza, 1978. godine. Vrijeme je, te godine, kako bilježi Večernjak, 'pobješnjelo' - Europom su harale poplave i jaki vjetrovi, a tog je kolovoza mnoga mjesta zabijelio i snijeg - prvi koji je, unatrag pola stoljeća, pao u kolovozu. Iznenadne poplave, snažni vjetrovi i snijeg sručili su se na sjevernu Italiju, Francusku i Švicarsku. Snježni su nanosi zatrpali glavne alpske prolaze, koji povezuju sjevernu Europu i Italiju, a u predjelima talijanskih i švicarskih Alpi poginulo je 14 ljudi. Malo švicarsko mjesto, Cebbia, bilo je potpuno odsječeno od svijeta, jer su prometnice i željeznička pruga bili zatrpani snijegom te oštećeni poplavama. Strane su agencije javile da više stotina policajaca i vojnika pokušava nasipima spriječiti daljnje izlijevanje jezera Maggiore, u blizini Lugana, gdje su se, samo dan ranije, turisti kupali i sunčali. U Švicarskoj je pljusak trajao čak 30 sati te je naglo povećanje vodostaja izazvao izlijevanja rijeka i poplave, a u nevremenu je život izgubilo 7 osoba.
U isto su vrijeme poplave poharale i Texas, gdje je život tada izgubilo 28 ljudi, a meteorolozi su strahovali da bi, obale Floride, mogao pogoditi i uragan, velike razorne snage. Ogromne razmjere nesreća je poprimila i u Pakistanu gdje je, u poplavama i kišama, u selima Pendžaba, poginulo 73 ljudi, dok je 60 000 ljudi ostalo bez krova nad glavom. I dok se velik dio planete borio da 'zadrži glavu iznad vode', u isto su vrijeme, te godine, Japan pogodile velike suše te su u 65 gradova, u 9 japanskih provincija, bile uvedene stroge redukcije vode.
VIDEO Katastrofalne posljedice poplave i bujice na jezeru Šoderica