Početak obilježavanja Valenetinova seže daleko u povijest. Jedna od priča kaže kako je 14. veljače car Klaudije prvi naredio da se svećeniku Valentinu koji je potajno vjenčavao vojnike odrubi glava.
Nakon smaknuća, Valentin je u narodu dobio mitski status i uskoro je proglašen svecem. Tradicija je ostala do modernih vremena pa i danas slavimo Valentinovo - dan zaljubljenih.
Ruže za bolje polovice
U Hrvatskoj se Valentinovo intenzivnije počelo slaviti devedesetih, a posljednjih godina 14. veljače ulice hrvatskih gradova prepune su nervoznih muškaraca koji s ružama i darovima pod rukom žure prema svojim boljim polovicama u nadi da će dar na dan zaljubljenih izbrisati sve greške iz protekle godine.
Ne zaboravite Valentinovo
Valnetinovo se pokazalo, kako u Hrvatskoj, tako i u cijelom svijetu, kao prilika za sjajnu zaradu pa se dan zaljubljenih pretvorio u potrošačku groznicu u kojoj su bitniji darovi i kupnja nego sama bit Valentinova.
Na Valentinovo su se očekivano najviše "zakačili" pripadnici mlađe generacije, čije je odrastanje išlo sukladno s razvijanjem obilježavanja Valentinova u Lijepoj Našoj.
Ljubav nekad i sad
Međutim, hrvatski građani srednje i malo starije dobi o Valentinovu i nemaju baš najbolje mišljenje. Potvrdili su nam u razgovoru da 60-ih i 70-ih o Valentinovu nisu mnogo znali, ali su svejedno pazili na svoje žene i djevojke. I to tijekom cijele godine, ne samo 14. veljače.
(mKm)
Komercijalizacija dana zaljubljenih
Ni Valentinovo nije uspjelo izbjeći masovnu komercijalizaciju. Svake se godine na dan zaljubljenih pošalje oko bilijun čestitaka, tako da su poštari zaposleniji samo na Božić . Na Valentinovo se proda i oko 50 milijuna ruža, a ruke trljaju i mobilni operateri jer se 14. veljače šalje veliki broj SMS-ova. Ali Valentinovo ima i tužnu stranu i to za sve one koji nemaju od koga dobiti dar ili čestitku. To najbolje pokazuje podatak da čak 15 posto čestitaka za Valentinovo djevojke pošalju same sebi. (mKm)