Predizborni raskol zahvatio je, čini se, i vrh glavne političke stranke srpske zajednice u Hrvatskoj – Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS). Zadnjeg dana za predaju izbornih lista u DIP, prijavljena je, za 12. izbornu jedinicu, i nezavisna lista grupe građana srpske nacionalnosti, a predvode je dva člana Glavnog odbora SDSS-a, Siniša Ljubojević i Srđan Milaković. Osim što je riječ o istaknutim SDSS-ovcima, Ljubojević je i zamjenik župana Karlovačke županije, a Milaković dogradonačelnik Vukovara, na listi su i njihovi zamjenici, Nebojša Manojlović, član Statutarnog odbora SDSS-a, te Jovica Radmanović, koji je predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije.
– Ne pokrećemo mi tom listom nekakav “antipupovčev” pokret, nego to radimo stoga što se ne slažemo s Pupovčevom instrumentalizacijom rada SDSS-a, koji svoj politički rad svodi na korištenje sredstava svake vlade RH u svrhu namirivanja srpske političke elite, a ne rješavanja nabujalih problema srpske zajednice u Hrvatskoj – kaže Ljubojević.
Objašnjava da se mnogo straha uvuklo u vodstvo SDSS-a, a njegova se grupa ohrabrila na takav politički iskorak i “zbog nagovora mnogih ljudi unutar SDSS-a koji su nezadovoljni provedbom politike Srba u RH”. Računaju na većinsku potporu Srba iz Istre, Primorja i Gorskog kotara, te barem polovice Srba iz Dalmacije i s istoka RH.
Ljubojević kaže da njihova lista ima plan kako u Saboru zastupati Srbe i kako se može pomoći u rješavanju problema prognanih Srba. Ljubojević i Milaković očekuju da će biti brisani iz članstva SDSS-a, no kažu da će svojim činom “otvoriti oči i osloboditi intelektualnu svijest Srba u Hrvatskoj za ozbiljne promjene”. Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac bio je iznenađen pitanjem o raskolu u stranci. Rekao je da nema potvrdu da će nezadovoljnici u SDSS-u nastupiti s vlastitom neovisnom listom. Uvjeren je da to neće utjecati na izborni uspjeh SDSS-a.
>> Vojislav Stanimirović: Spremni smo na postizborne koalicije i s HDZ-om i SDP-om
Općenito je smiješno da Srbi imaju nekakve manjinske zastupnike i posebne liste pored 50% Srba u Milanovićevoj vladi i 100% u užem kabinetu vlade. Tko uopće glasuje za njih, ako po Milanovićevim riječima 80% Srba glasuje za Milanovića?