VIJEĆE EU

London spriječio stroži nadzor špekulantskoga kapitala

Lagarde i Darling.jpg
Council of the EU
VL
Autor
Stojan de Prato / Bruxelles
16.03.2010.
u 14:16

Britanci tvrde da je za njihovo gospodarstvo novčarstvo jednako važno kao poljoprivreda za Francusku ili industrija za Njemačku, pa ne dopuštaju ograničavanje rada čak ni krivaca za posljednju krizu.

Britanci su na sastanku ministarskoga Vijeća Europske unije za gospodarstvo i novčarstvo (ECOFIN) u utorak u Bruxellesu onemogućili uvođenje strožega nadzora nad špekulantskim kapitalom u EU. Nakon što su ministri iz 16 zemalja eurozone u ponedjeljak kasno navečer načelno dogovorili mjere za moguću pomoć spašavanju Grčke od prijetećega bankrota – “neke podrobnosti” tih mjera ostavili su ipak šefovima država ili vlada koji se u Bruxellesu okupljaju krajem sljedećega tjedna – u utorak su namjeravali otežati špekulantima razaranje europskoga novčarskoga tkiva.

Trebala je tome poslužiti nova Direktiva o upraviteljima alternativnih ulagačkih fondova (AIFMD), koju je još lanjskoga proljeća predložila Europska komisija. Njome bi se upravitelje hedge i private equity fondova, koje se dobrim dijelom okrivljuje za posljednju novčarsku pa i gospodarsku krizu, obvezalo registrirati i objaviti svoje djelatnosti, kako bi se poboljšao nadzor njihova rada.

Britanci također zahtijevaju da se fondovima registriranima izvan EU automatski otvori čitavo europsko tržište čim im rad odobri jedna zemlja članica. Mnogi su fondovi, naime, registrirani u nekoj od poreznih oaza, iako im je uprava u londonskome Cityju.

- Novčarstvo je za Ujedinjeno Kraljevstvo jednako važno kao poljoprivreda za Francusku ili industrija za Njemačku. Nepotrebno ograničavanje poslovanja fondova ugrozilo bi stoga dobrobit čitavoga britanskoga gospodarstva – objašnjava britanski izvor. Ostali Europljani, međutim, ne žele pružiti novu priliku novčarima da ih bace u krizu. Pa makar uz London čvrto stao i Washington, koji viče da EK prijedlogom AIFMD-a diskriminira američke fondove. Iz kojih je, konačno, čitava sadašnja kriza i krenula.

S obzirom na to da je London ostao sam u protivljenju, španjolsko Predsjedništvo EU nada se da bi, nakon dodatnih pregovora, AIFMD ipak mogao biti prihvaćen do kraja lipnja. U travnju će se o direktivi, očekuje se, pozitivno izraziti europarlamentarni odbor za gospodarstvo i novčartsvo, što bi trebalo dodatno uvjeriti Britance da popuste.

Komentara 4

XA
xaron
19:10 16.03.2010.

- Novčarstvo je za Ujedinjeno Kraljevstvo jednako važno kao poljoprivreda za Francusku ili industrija za Njemacku . Ova izjava je samo djelomicno tocna, jer osim novcarstva u UK i nije ostalo nista drugo. Kroz globalizaciju, outsourcing , i sl uspjelii su unistiti kompletnu proizvodnju bilo cega i svi bi tamo htjeli da dobro zive od prevrtanja papira... ( podsjeca nas na nesto iz nase proslosti ).

OB
-obrisani-
23:20 16.03.2010.

Englezi imaju najvisé Bogatuna-pljackasá u EU i najvisé €€juricá sisú iz EU...\"stare kolonijalne navike-pomognute od strane Amera da bi rovarili po EU\"...

UK
Ugo Kajvez
11:22 17.03.2010.

Britanska posla ............. pljačkanje ........

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije