POMORSTVO

Luka Ploče u godini krize - stotine brodova ostale bez posla

04.02.2009.
u 15:44

DUBROVNIK – I Luka Ploče, koja je u prošloj godini ostvarenim prometom od 5,125 milijuna tona oborila sve dosadašnje rekorde poslovanja, ovu je poslovnu godinu počela suočena krizom.

Razlog je svjetska recesija koja je već pogodila tržišta s kojima pločanska luka ostvaruje najviše posla.

Prema riječima direktora Ivana Pavlovića, u ovoj godini lučko vodstvo predviđa pad prometa između 20 i 25 posto.

Kriza partnera
– Trenutačno je stanje na tržištu vrlo ozbiljno i nema tvrtke koju nije pogodila svjetska kriza. Kriza je pogodila i naše partnere koji smanjuju proizvodnju, što će se odraziti na poslovanje luke. Nastojat ćemo u 2009. godini zadržati prošlogodišnji promet, a spremni smo preživjeti bez većih potresa. Ići ćemo dalje i s planovima razvoja Luke jer moramo raditi na novoj infrastrukturi i ekološkim terminalima, no, nažalost, ne tempom koji smo očekivali jer se srušilo tržište – kaže Pavlović.

Ivan Pavlović dodaje kako su se ove godine u teškoćama našli njihovi glavni korisnici “Arcelor Mittal Steel” iz Zenice i mostarski “Aluminij”.

Bez radikalnih mjera
– Što se tiče kontejnerskog prometa i Luka Ploče osjeća drastičan pad vozarina pa bismo bili zadovoljni i time zadržimo li prošlogodišnje rezultate. Naime, brodarima je cijena vozarine kontejnera od Kine do Ploča pala s gotovo 2000 dolara na samo 200 dolara, a stotine kontejnerskih brodova ostale su bez posla – govori Ivan Pavlović, čija je tvrtka prošle godine ostvarila rekord u kontejnerskom prometu od četrdeset tisuća.

– Ne mislimo raditi ništa radikalno. Smanjit ćemo troškove telefona, goriva, više kontrolirati vrijeme provedeno na poslu te nećemo zapošljavati nove radnike u 2009. godini. Bude li potrebno, restrukturirat ćemo pojedine organizacijske jedinice, što će biti dovoljno da luka ovu kriznu godinu izdrži bez većih financijskih teškoća – kaže direktor Luke Ploče.

Među glavnim poslovnim partnerima Luke koji su se zbog svjetske krize našli u teškoćama je i korporacija “US Steel”, “Gikil” iz Lukavca i “Birač Zvornik”, gdje zbog pada cijena sirovina već ima otpuštanja zaposlenika.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije