prijeti im nestašica

Kijev zabranio prolaz ruskoj nafti, Mađari očajni. Je li rješenje u Hrvatskoj?

FILE PHOTO: A general view shows the oil refinery of the Lukoil company in Volgograd
Foto: Reuters Photographer/REUTERS
1/3
20.07.2024.
u 10:43

Sankcije koje prisiljavaju kijevskog operatera naftovoda UkrTransNafta da odbije zahtjeve da nafta koju je ugovorio Lukoil prolazi kroz Družbu za sada nisu usmjerene na druge ruske naftne tvrtke koje nastavljaju isporučivati ​​sirovu naftu preko Ukrajine, uključujući Rosneft i Tatneft

Mađarska se utrkuje s vremenom kako bi izbjegla nestašicu struje i goriva nakon što je Ukrajina uvela djelomičnu zabranu prijevoza ruske nafte kroz njezin teritorij. Kijev je prošlog mjeseca uveo sankcije koje blokiraju tranzit sirove nafte koju prodaje najveća moskovska privatna naftna tvrtka, Lukoil, u srednju Europu - djelomično poništavajući izuzeće od sankcija koje je postavila Europska unija kako bi zemlje koje se oslanjaju na Rusiju dobile dodatno vrijeme za zaustavljanje opskrbe.

Cilj Ukrajine je ugušiti ključni izvor prihoda za ratnu škrinju Kremlja više od dvije godine nakon početka sveobuhvatne invazije na tu zemlju, ali ovaj potez izaziva strahove od prekida opskrbe u Budimpešti, koja se oslanja na Rusiju za 70 posto svog uvoza nafte - a na Lukoil za polovicu te količine. "Ukrajinske mjere mogle bi stvoriti ozbiljnu situaciju", rekla je za Politico Ilona Gizińska, istraživačica i stručnjakinja za Mađarsku pri Centru za istočne studije. Dodala je da bi se Mađari mogli suočiti s vrtoglavim cijenama i nestašicom električne energije za samo "nekoliko tjedana" ako se ne nađe rješenje.

U petak je prvi diplomat Budimpešte Péter Szijjártó rekao da bi ukrajinska mjera mogla ugroziti dugoročnu energetsku sigurnost Mađarske, kritizirajući Kijev zbog tog poteza. "Ukrajinske vlasti pokazale su spremnost pronaći rješenje za situaciju, ali ti su pokušaji od tada izblijedjeli", istaknuo je. Na sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom početkom tjedna, Szijjártó je potvrdio da je zemlja započela pregovore s Moskvom o pronalaženju alternativnih izvora ruske nafte. "Sada postoji nova pravna situacija u Ukrajini, na temelju koje Lukoil trenutačno ne vrši isporuke u Mađarsku", rekao je utorak. "Radimo na pravnom rješenju... jer je ruska nafta važna iz perspektive naše energetske sigurnosti."

U petak je tajnik za medije Kremlja Dmitrj Peskov optužio Ukrajinu da je donijela "političku odluku" i ustvrdio da je situacija "kritična" za one koji još uvijek kupuju rusku naftu. Zabrana Lukoilu dolazi u trenutku kada odnosi između Kijeva i Budimpešte postaju sve napetiji. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ovaj je tjedan napao mađarskog premijera Viktora Orbána zbog sastanka s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom u sklopu samoproglašene "mirovne misije". Budimpešta također uporno koči isporuke oružja iz EU Kijevu. 

POVEZANI ČLANCI:

Ukrajina je sada uzela stvar u svoje ruke, prema Inni Sovsun, ukrajinskoj zastupnici iz oporbene pro-EU stranke Holos koja sjedi u parlamentarnom odboru za energiju. “Čekali smo više od dvije godine da EU, da G7, uvede stvarne sankcije protiv ruske nafte” rekla je, ističući da naftovod još uvijek nosi 200.000 barela sirove nafte dnevno. S obzirom na to da je Moskva zaradila 180 milijardi dolara od svog izvoza nafte prošle godine, nastavlja zastupnica, "zapravo je apsurdno dopustiti im da zarade taj novac transportirajući naftu preko ukrajinskog teritorija, ako ga zatim koriste da nas ubiju". Ali Sovsun je također nagovijestila sekundarni cilj zabrane: zaustaviti mađarsko protivljenje isporukama oružja Ukrajini i pristupanje Kijeva EU-u. "Isprobali smo sva diplomatska rješenja, ali nikad nisu uspjela. Stoga se čini da moramo pronaći neke druge načine kako razgovarati s njima."

Sankcije koje prisiljavaju kijevskog operatera naftovoda UkrTransNafta da odbije zahtjeve da nafta koju je ugovorio Lukoil prolazi kroz Družbu za sada nisu usmjerene na druge ruske naftne tvrtke koje nastavljaju isporučivati ​​sirovu naftu preko Ukrajine, uključujući Rosneft i Tatneft. To je djelomično zato što se naftovodom nastavlja isporučivati ​​neruska nafta iz Kazahstana u Njemačku, rekla je Olena Lapenko, ukrajinska stručnjakinja za energetsku sigurnost u think tanku DiXi Group. Ali nakon Lukoila, "na putu su sankcije protiv drugih tvrtki koje proizvode i izvoze rusku naftu", predvidjela je.

Mađarska sada mora brzo djelovati kako bi pronašla druge mogućnosti. "Bilo kakav dugotrajni prekid opskrbe natjerao bi regionalne rafinerije da iskoriste svoje zalihe, smanje ih i u međuvremenu potraže neku vrstu diplomatskog rješenja problema", rekao je Viktor Katona, vodeći analitičar sirove nafte u obavještajnoj tvrtki Kpler. Budimpešta bi sada mogla pregovarati o većem uvozu od Rosnefta, rekla je Gizińska, ili povećati opskrbu iz Hrvatske preko Adria Pipelinea.

VIDEO Eksplozija u Tel Avivu

Komentara 31

MA
marijaqwer
12:53 20.07.2024.

Ukrajinci zatvaraju dotok nafte Mađarima. Za ostale kupce , Ruska nafta i plin , idu cijelo vrijeme rata potpuno neometano.

Avatar Idler 3
Idler 3
20:11 20.07.2024.

Ak bu nafta išla našim rutama, masno im naplatit i to je to !

Avatar Platonix
Platonix
20:44 20.07.2024.

Zelenski neće pustiti niti kapi dok ga veliki hunski vođa Orban ne bude na koljenima molio. Tako treba UKR, valja ponekad izvući adut iz rukava.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije