Nakon što je na mađarskim parlamentarnim izborima u travnju osvojila dvotrećinsku većinu, stranka Fidesz uputila je prijedlog zakona u svrhu izmjene ustava, tj. smanjenja broja parlamentarnih zastupnika sa 386 na 200.
– Naš cilj simbolizira početak novog političkog doba – izjavio je tom prigodom u mađarskom parlamentu novoimenovani zamjenik premijera Tibor Navracsics.
Je li sazrelo vrijeme da se na sličan način smanji broj zastupnika i u Hrvatskom saboru političari u Hrvatskoj nisu sigurni bez obzira na recesiju i tešku gospodarsku situaciju.
U europskim mjerilima
Tako čelnik HNS-a Radimir Čačić tvrdi da bi idealno bilo da umjesto 153 imamo između 110 i 120 zastupnika. – Smanjivanje broja zastupnika za četvrtinu dovelo bi nas, drži Čačić, u europske omjere o broju političara u parlamentu.
No, dodaje on, prioritet je izmjena izbornog sustava, a u kontekstu toga treba smanjiti i broj parlamentaraca.
Zastupnik laburista Dragutin Lesar (Stranka rada) tvrdi da treba ukinuti 11. i 12. izbornu jedinicu i tada bismo imali oko 140 zastupnika što Lesar smatra optimalnim. No, nije siguran da bi tako skoro moglo biti političke volje za smanjenje broja zastupnika. Od toga mu je, kaže, važnija izmjena izbornog zakonodavstva.
– Bilo bi bolje da imamo izborni sustav kao u Njemačkoj gdje građani ne glasuju za pojedince u svojim izbornim okruzima, nego za pojedince kandidirane na stranačkim listama.
Optimalan broj za nas
Andrija Hebrang (HDZ) drži da ne treba dirati u broj zastupnika jer je njihov broj optimalan s obzirom na to da je Hrvatska već ukinula Županijski dom, a to je, drži on, bila pogreška jer je izgubljena dvodomnost. O primjeru susjeda Mađara kaže da njihova zemlja ionako ima dvostruko više stanovnika od Hrvatske i prije predloženih izmjena imala je više nego dvostruko veći broj zastupnika te će parlament ionako brojiti pedesetak zastupnika više nego naš.
evo kod nas su se potukli ko će prvi izać ali da mu ostane plača.