Četiri tisuće ljudi uz pomoć 300 strojeva danonoćno grade zaštitni nasip koji bi trebao spriječiti novo izlijevanje otrovnoga crvenog blata iz tvornice glinice u mađarskom gradu Ajki. Direktor tvornice uhićen je.
Zadržati blato
– Nadamo se da će zaštitni nasip od kamenja i zemlje, 600 metara dugačak i 10 metara visok, koji se gradi na polju ispod rezervoara tvornice glinice, zadržati novu bujicu blata. Zid spremnika svakako će puknuti i potom bi se izlilo između 5 i 7 milijuna tona blata. Uspijemo li napraviti nasip, on bi mogao zaustaviti novi tsunami crvenog mulja – izjavio je za BBC mađarski državni tajnik za zaštitu okoliša Zoltan Illes. Mađarski ekološki aktivist Gabor Figeczki izjavio je da vlasti još ne znaju gdje će i kako spremiti mulj kad ga pokupe s 800 hektara poljoprivrednoga zemljišta koje je zagađeno.
– Jednom kada se mulj pokupi, na tom se zemljištu još 30 godina ništa neće moći proizvoditi – ističe Figeczki.
Stručnjaci iz EU počeli su sanaciju kontaminirana područja. Na terenu je i hrvatska tvrtka Photon d.o.o. koja je osnovana pri Sveučilištu u Splitu. Prije osam mjeseci započeli su rad na projektu koji analizira utjecaj na okoliš različitih rudnika.
Stroga kontrola
Surađuju s nizom institucija, među njima i znanstvenicima Karoly Robert Collegea (sveučilište) u Mađarskoj. Upravo su ih kolege iz Mađarske zamolili da im se pridruže u analizi i ekspertnom tumačenju podataka koji se dobivaju snimanjem posebnom kamerom. Prema riječima prof. dr. Roka Andričevića, direktora Photona, u tijeku je analiza podataka dobivenih snimanjem terena zahvaćena katastrofom. Potrajat će desetak dana. Sve informacije su pod “žestokom” kontrolom.
>>Razloga za paniku nema, za sada bez onečišćenja u Dunavu
ako se ne varam umrlo je sedmero ljudi