Više cijene kruha i upozorenja iz mlinsko-pekarske industrije da bi Hrvatskoj moglo manjkati pšenice do sljedeće žetve natjerali su Vladu na uvođenje izvozne carine za tu krušaricu. Na sto kilograma izvezene pšenice naplaćivat će se carina od 2,9 eura, što će sigurno odvratiti one koji su htjeli ostvariti dodatnu zaradu na inozemnim tržištima.
Zanavljanje na natječaj
A da je takav posao bio unosan, potvrđuje i podatak da je samo u listopadu preko granice otišlo 20.000 tona pšenice. Mjera će ostati na snazi do sredine svibnja iduće godine.
- Ta mjera, uz davanje u zanavljanje 27.000 tona pšenice iz Robnih zaliha, trebala bi stabilizirati tržište pšenice i brašna za više idućih mjeseci - ističe Božidar Pankretić, ministar poljoprivrede i šumarstva.
Međutim, oni koji prate višegodišnje afere u Ravnateljstvu za robne zalihe vrlo su oprezni kada se spominje zanavljanje. I početkom ove godine pšenica je dana u zanavljanje, a bez obzira na to što su pšenicu trebale vratiti, dio tvrtki tu obvezu nije uspio poštovati u roku. Stoga se očekuje da će Ravnateljstvo ovaj put umjesto pozivnih natječaja raspisati javne natječaje .
- Pšenicu bi u zanavljanje trebale dobiti pouzdane tvrtke koje su stvarno ozbiljan dio hrvatske mlinsko-pekarske industrije. Ako se to dogodi, problema ne bi trebalo biti - misli Pankretić.U javnosti se smatra da će neki i dalje na pšenici dobro zarađivati. Dosad su je mogli bez problema izvesti, a sada je i dalje mogu držati u silosima i pustiti je na tržište kad joj cijena bude najveća. Pankretić ipak smatra da takvih nema mnogo. No, činjenica je i da oni koji trenutačno spekuliraju s pšenicom ne čine ništa protuzakonito. Njihovo se čekanje viših cijena može tumačiti samo kao osluškivanje tržišta.
Iduće godine višak
Ove je godine suša smanjila urod pšenice 40-ak posto. Već iduće godine mogli bismo se, pak, suočiti s potpuno drukčijim problemima - golemim viškovima pšenice. Pšenicom je, naime, zasijano čak 30 posto više površina nego lani.
Četiri udruge potrošača zatražile su od hrvatske Vlade da izmjenom Uredbe o zajamčenoj cijeni pšenice spriječi porast cijene kruha, priopćila je jučer Koordinacija udruga za zaštitu potrošača. Uredbom iz rujna prošle godine Vlada je proizvođačima krušne pšenice zajamčila zaštitnu cijenu od 70 lipa po kilogramu. Udruge od Vlade zahtijevaju da izmijeni tu uredbu s obrazloženjem da bi "mjera intervencije na domaćem tržištu spriječila veći poremećaj u ponudi i potražnji".
Renato Ivanuš