U proljetnoj akciji oralne vakcinacije lisica koja će se na području Hrvatske odvijati od druge polovice svibnja do 10. lipnja radi učinkovite kontrole bjesnoće i njezina postupna iskorjenjivanja područje Primorja, Gorskog kotara, Istre i sjeverni dio Like prvi su na rasporedu za polaganje mamaca s cjepivom.
Akcija se provodi u organizaciji Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja kojoj su za provedbu tog projekta odobrena sredstva iz IPA-e, pretpristupnog fonda EU. U okviru tog projekta ove i sljedeće godine provest će se četiri oralne vakcinacije lisica i bit će položeno 3,5 milijuna mamaca s cjepivom. Dosadašnji rezultati oralne vakcinacije lisica pokazuju pad pobola od bjesnoće lisica za više od 50 posto.
Cijepljenje lisica protiv bjesnoće na području Primorsko-goranske, Istarske i sjevernog dijela Ličko senjske županije, izuzev otoka, počinje u ponedjeljak 16. svibnja i trajat će sedam dana. Mamci će se izbacivati iz malih aviona opremljenih uređajima za disperziju na šumska područja. Izbjegavat će se naseljena mjesta, vodene površine i prometnice.
Iz Stožera za zarazne bolesti Primorsko-goranske županije poručuju da mamci nisu štetni za domaće životinje, ali upozoravaju da se desetak dana od vakcinacije ne preporučuje slobodno kretanje domaćih životinja šumskim područjima. Građane koji se nađu u prirodi upozoravaju da mamce ne smiju dirati ni pomicati. U slučaju da koji mamac padne u dvorište kuće ili na javnu površinu, može se ukloniti u najbliži grm ili rub šume, ali je obavezna upotreba zaštitnih rukavica da bi se izbjegao izravan dodir kože s mamcem. Inače, neoštećen mamac nije opasan za zdravlje ljudi, ali ako je omot mamca oštećen i cjepivo vidljivo, mamac više nije djelotvoran pa ga uz obavezno nošenje zaštitih rukavica treba spremiti u vrećicu i odnijeti veterinaru. Iz županijskog Stožera upozoravaju na obvezno temeljito pranje ruku u slučaju dodirivanja omota mamca, a ako je cjepivo došlo u dodir s kožom ili sluznicom potrebno je odmah otići liječniku.