Čula sam kako je šljunčarenje na rijekama zabranjeno jer su to tražili zeleni. Za mene to nije dovoljan argument.
Stoljetna tradicija
Tražim da Karlovačka županija službeno pokrene inicijativu za promjenu tog zakona i tako pridonese smanjenju milijunskih šteta od poplava – riječi su kojim je županijska vijećnica Marija Jelkovac, prokrenula proces kojim bi se karlovačkim rijekama vratila dublja korita, a time i mogućnost da kroz njih proteče veća količina vode.
M. Jelkovac smatra da se realno trebaju odvagnuti argumenti koji idu u korist, a koji su protiv zahvata u vodenom koritu. Šljunčarenje je stoljećima bila tradicija na Kupi, koja u to vrijeme nije donosila nikakve vidljive štete.
Ako i one postoje, zasigurno su manje nego šteta koja nastaje u katastrofalnim poplavama kakvih je ove godine bilo čak tri. Zanimljivo, inicijativa je dobila jednoglasnu podršku svih županijski struktura.
Stjepan Mikulandrić u ime oporbenog SDP-a nalašava da je potrebno učiniti sve kako štete u nekim budućim poplavama budu što manje.
–Ako se Zavod za zaštitu prirode ili razne udruge protive šljunčarenju, zanima me jesu li spremne snositi i štetu počinjenu u poplavama – pita se Mikulandrić.
Da bi korita rijeke trebalo spuštati, a ne ih isključivo podizati nasipima, neprirodnim smatra i dožupan Ivan Banjavčić i župan Ivan Vučić.
Uvoz iz Bosne
– Nema smisla da mi iz Save zbog naših zakona ne vadimo šljunak, a zatim kad nam je potrebno za izgradnju autoceste kroz Slavoniju, isti taj šljunak uvozimo iz Bosne i skupo ga plaćamo – ukazuje na nelogičnosti župan Vučić.