Malverzacije u Ini

Marija Ratkić izlazi iz istražnog zatvora tek u ponedjeljak, odvjetnički tim objasnio zašto

Zagreb: Uhićeni u akciji USKOK-a dolaze na Županijski sud
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/3
02.09.2022.
u 18:28

Uhićena je pod sumnjom za sudjelovanje u malverzacijama u Ini teškim milijardu kuna.

Donedavna predsjednica Uprave Plinare istočne Slavonije Marija Ratkić, obuhvaćena istragom Uskoka u aferi vezano za Inu, trebala bi izaći iz pritvora u ponedjeljak nakon što se njezina ostavka na tu poziciju upiše u sudski registar, potvrdila je Hini njezina odvjetnica Višnja Galešić.

''Zbog isteka radnog vremena osječkog Trgovačkog suda tijekom petka formalno nije provedeno brisanje iz sudskog registra, a kako sud ne radi tijekom vikenda, nakon što taj formalni dio bude riješen, podnijet ćemo prijedlog za puštanje Marije Ratkić iz istražnog zatvora'', pojasnila je Galešić.

Ranije je bilo najavljeno da će sada već bivša direktorica, čija ja ostavka prihvaćena, biti puštena da se brani sa slobode u petak za kada je bilo najavljeno da će njezina ostavka biti objavljena u sudskom registru.

Mariji Ratkić je istražni zatvor određen zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. No kako je odmah podnijela ostavku za nju više nema zakonskih razloga za ostanak u istražnom zatvoru.

Odvjetnik Petar Pavković, koji također brani Mariju Ratkić, ranije je izjavio da njegova branjenica nije priznala krivnju i da neće biti svjedokinja pokajnica u istrazi.

Uz Ratkić, Uskokovom istragom zbog malverzacija u preprodaji plina, obuhvaćeni su sada već bivši direktor u Ini Damir Škugor, njegov otac Dane Škugor, donedavni predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak i njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje.

Šteta za INA-u navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna.

Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.

Ina je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji.

Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od Ine po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 eura. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.

Video - Gdje će završiti rekordno zaplijenjeni novac? Odvjetnik Nobilo otkriva: Moguća su dva scenarija

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar marela
marela
09:30 02.09.2022.

Kako svi ti sto rade to sto rade, unaprijed imaju spremne svoje timove odvjetnika.....

VI
vilica
12:51 02.09.2022.

Što je s Anom Škugor, ženom. Dala otkaz za bjeg u Švicu pa ga povukla kad su ih skužili?

Avatar bozijo
bozijo
09:59 02.09.2022.

Čekaj malo,znači da je Plinara istočne Slavonije pod kontrolom INA-e.INA sama sebi daje jeftini plin a fakture kruže preko Luksemburga natrag do INA-e,HEP-a,Vujnovca.Ako dobro razumijem,Ratkićka je trebala platiti porez i novac zadržati na računu Plinare a ona ga po nalogugu centrale iz Zagreba uplaćuje umirovljeniku.Vjeruje li itko da je ovo moguće bez znanja velikoumne i visokopozicionirane hrvatsko-mađarske uprave.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije