U 'OTVORENOM' O RATU

Analitičar Bandov: Neupitno da je Putin kriv, ali nisam siguran da će ikada biti osuđen

Russia's invasion on Ukraine continues
Foto: MARKO DJURICA/REUTERS
1/5
21.03.2022.
u 22:20

Na pitanje hoće li rat eskalirati u treći svjetski rat, Maksim Kamenjecki tvrdi kako ne smatra da će do toga doći

Ruske snage proteklih dana nisu ostvarile veći napredak na kopnu, a humanitarna kriza povećava pritisak na europske lidere da uvedu jače sankcije Moskvi. Ukrajinsko-ruski mirovni pregovori nisu daleko odmaknuli, a hoće li Putin stati na Ukrajini te prijeti li svijetu Treći svjetski rat u emisiji "Otvoreno" HRT-a komentiraju prof. dr. sc. Marinko Ogorec, stručnjak za sigurnost, prof. dr. sc. Goran Bandov, stručnjak za međunarodne odnose, izv. prof. dr. sc. Davor Boban, Fakultet političkih znanosti i Maksim Kamenjecki, Institut za međunarodne odnose, Kijev. 

Maksim Kamenjecki opisao je trenutno stanje u Kijevu. - Kijev je još uvijek grad u neposrednoj blizini bojišnice. Borba se vodi 20-ak kilometara od centra grada, ali to u jednom pravcu. U ostalim stvarima smo, na neki način, navikli na ovaj način života, pod prijetnjama raketiranja - naveo je te naveo kako je pokrenut 35-satni policijski sat. 

- Mislim da je više od polovice stanovnika otišlo. Dućani i ljekarne rade kada nema mjera - dodaje. On je još uvijek u Ukrajini i ne planira otići. 

- Kijev je moj grad. Ako bježim onda ću bježati do kraja života, to ne prihvaćam - naveo je te ustvrdio kako ne misli da bi potencijalni pad Kijeva značio pad Ukrajine. 

Marinko Ogorec istaknuo je kako je Mariupolj okružen te kako je Azovsko more u ruskim rukama.

- To je jedan od ostvarenih strateških ciljeva kada padne Mariupolj. Najvjerojatnije je da će doživjeti sudbinu našeg Vukovara, no nadam se da će ljudi uspjeti otići. 

Od hipersoničnih raketa, kaže, obrane nema. - Njihov domet je izuzetno dalek - naveo je. 

Goran Bandov opisao je pregovore kao "teatar". - Mislim da je to više jer međunarodna zajednica to očekuje - kaže. 

Davor Boban naveo je što misli koliko su Putin i Zelenski spremni odustati od svojih pozicija. 

- Mislim da je rano za postizanje dogovora - kaže te navodi kako je teško znati što je Vladimiru Putinu "u glavi". 

- Problem je što iz medija ne možemo znati kakvo je njegovo zdravstveno stanje. Možemo samo spekulirati - dodaje. 

VIDEO Posljednji europski diplomat napustio Mariupolj: 'Ono što sam vidio, nadam se da više nitko neće vidjeti'

Bandov se osvrnuo na potencijalni susret ukrajinskog i ruskog predsjednika. - Kada bi se Putin angažirao i pregovori se ne bi se postigli, to bi bio poraz. Ključno je, mislim, za Rusiju pitanje Krima - tvrdi. 

Maksim Kamenjecki također se osvrnuo na pregovore te kazao kako je Volodimir Zelenski naveo da Ukrajina neće trgovati suverenitetom. 

- Pregovori nemaju baš velike šanse zato što ostaje pitanje ukrajinskog teritorija. Rusija ima jedan, Ukrajina drugi pogled. Ukrajina teoretski može govoriti o neutralnom statusu, da ne tražimo put prema NATO-u i EU. Pretpostavljam da stav predsjednika pokazuje da o nekim stvarima možemo govoriti - kaže. 

- Siguran sam da bi se Zelenski našao s Putinom na bilo kojoj točki zemaljske kugle. Ne vidim Putinove želje da ode, to bi značilo da je izgubio položaj onog tko diktira uvjete - navodi.  

Davor Boban naveo je što misli o potencijalnom otporu u Rusiji. - Sve više jača represija režima u Rusiji, vidjeli smo i društvene mreže se isto ograničavaju. Režim je sve zatvoreniji i okrutniji prema vlastitim građanima. Prosvjede bi mogao spriječiti brz završetak rata i prekid sankcija, a to ne vidimo na vidiku - smatra. 

Goran Bandov istaknuo je kako Kina u ovoj situaciji gleda isključivo svoje interese. 

- Kina će sjediti na svojoj stolici. Ne bira jednu ili drugu stranu, nego svoj interes. Kao i Rusija, Kina je protiv NATO-a i to je ključ. Sada profitira jer jeftino kupuje energente u Rusiji - navodi. 

Bandov smatra da bi Rusija morala biti znatno radikalnija da ih Kina osudi, no nije siguran da bi i tada došlo do toga.

 Maksim Kamenjecki je kao najveći problem istaknuo zračni prostor. - Protuzračna sredstva bi mogla pomoći u borbi protiv ruskih aviona koji bombardiraju gradove i naš teritorij. Bilo bi dobro da dobijemo takvu pomoć - ističe te dodaje kako bi Rusiji onda mogli parirati. 

Marinko Ogorec naveo je kako Ukrajina dobiva tu pomoć, ali za manje razine. 

Na pitanje hoće li Putin biti pred nekim međunarodnim sudom za ratne zločine, Goran Bandov rekao je kako je "daleko od toga". 

- Nisam siguran kako bi trebalo izgledati. Rusija je u potpuno drugoj poziciji, članica je Vijeća sigurnosti sa pravom veta. Jedno je biti kriv, drugo je biti osuđen. Neupitno da je Putin kriv, ali nisam siguran da će ikada biti osuđen - navodi. 

Na pitanje hoće li rat eskalirati u treći svjetski rat, Maksim Kamenjecki tvrdi kako ne smatra da će do toga doći. 

- Ovaj rat se vodi na našem teritoriju. SAD ne šalje ovdje vojnike, osim pomoći oružjem ne sudjeluju ovdje. Da izbije treći svjetski rat, morali bi se sukobiti Rusija i SAD, a u to sumnjam - zaključio je. 

VIDEO Mariupolj se odbio predati. Kina šalje pomoć Ukrajini

Tijek događaja u Ukrajini pratite OVDJE

Ključne riječi

Komentara 9

DU
Deleted user
00:18 22.03.2022.

Vidim, ovdje sve sretnici kojima je životna nada živjeti u ruskom raju prepunom sreće i izobilja. Što onda radite daleko od nje?

DU
dufour
07:17 22.03.2022.

NATO treba napasti Moskvu svom silinom dalekometnim raketama, razoriti Kremlj do praha, jer je to jedina pomoc za Ukrajinu koja ce stvarno pomoci. Sve drugo nece zaustaviti Putina u daljnjim razaranjima.

PD
plavi-devet
07:01 22.03.2022.

Zapad treba za pocetak povuci diplomatsko priznanje Ruske Pederacije. Znaci prestati to smece priznavati kao drzavu. Dostaviti svim etnickim skupinama tamo novac, oruzje i obuku da dignu ustanak i to rasfederiraju, tj. da se ruska drzava svede na okolicu Moskve. I to treba biti sluzbena politika.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije