Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" prof. Alemka Markotić najavila je kako će se u borbi s koronavirusom primjenjivati hrvatski model te kako će potencijalna zatvaranja biti "parcijalna".
- Novo izazovno vrijeme je opet pred nama. Imamo iskustva, ali je bilo i opuštanja. Definitivno ćemo raditi kao i do sada. Imat ćemo hrvatski model, sukladno hrvatskim okolnostima. Pratimo što rade druge države u Europi, ali isto tako pratimo i što su tijekom jeseni i zime radili u Islandu, Australiji, Argentini, Čileu i drugim zemljama koje su imale dobrih iskustava, izjavila je u Dnevniku HTV-a.
Tvrdi je kako će veću važnost imati lokalni stožeri kojima je, dodala je - omogućeno donošenje i predlaganje cijelog niza mjera i odluka, jer oni na terenu najbolje poznaju situaciju. Nije željela decidirano potvrditi da će, primjerice - u pojedinim ugostiteljskim objektima i pojedinim županijama biti obvezno nošenje maski, a u drugima ne. Naglasila je kako su razgovori s predstavnicima ugostitelja u tijeku i sve bi se trebalo znati za desetak dana.
VIDEO Capak najavio nove kriterije za testiranje na koronavirus, ali i za izolaciju
- Bolnički kapaciteti su zasad dovoljni, nisu ni popunjeni do kraja. Kumuliranog znanja u liječenju - ima. Veći je broj umrlih, ali je postotak dvostruko manji. Imamo novi lijek remdesivir i neke biološke lijekove, kazala je i ponovila kako veći broj zaraženih donosi i veći postotak ljudi u bolnicama, što opterećuje zdravstveni sustav, a u konačnici dovodi i do većeg broja pacijenata sa smrtnim ishodom.
Govoreći o kliničkoj slici hospitaliziranih pacijenata kazala je kako se ona nije bitno promijenila od početka epidemije. Komentirajući podatak da premine 10 posto hospitaliziranih pacijenata Markotić je kazala kako se radi o rasponu. Ne vjeruje da je taj podatak u potpunosti točan.
- Radi se o postotku o kojem se može govoriti u KBC-ima koji liječe najteže bolesnike, dok je u drugim ustanovama taj postotak znatno manji. Smrtnost je na razini cijele Hrvatske očekivana - i manja je od svjetskog i europskog prosjeka kao i prosjeka nekih razvijenih zemalja, primjerice Njemačke, zaključila je.
99,96 oporavljenih!