Martina Dalić, nezavisna zastupnica u Saboru, koja je nedavno napustila HDZ jer smatra da ne može izvući zemlju iz krize, analizira koje su mogućnosti Kolinde Grabar-Kitarović da utječe za ekonomiju.
Ekonomska su pitanja dominirala u predsjedničkoj izbornoj kampanji. Može li nova predsjednica svojim inicijativama vratiti optimizam i preokrenuti negativan trend u ekonomiji?
Nova predsjednica može, a nadam se i da hoće, početi mijenjati političku kulturu u Hrvatskoj. S obzirom na bogatu međunarodnu karijeru, ona za to ima dobre pretpostavke. Obećala je da će aktivno tražiti i poticati dijalog između najvažnijih političkih aktera i, uspije li, to bi bio velik doprinos promjeni političke kulture. Najvažniji sadržaj toga dijaloga trebao bi biti upravo ekonomski, a rezultat dogovor o reformama koje Hrvatska mora kontinuirano i uporno provoditi u sljedećih pet do deset godina kako bi nadoknadila propušteno u proteklih deset godina. Predsjednik Republike nema izvršne ovlasti u konkretnom vođenju ekonomske politike, ali može se pozicionirati kao točka stabilnosti koja traži i inzistira na dijalogu te političkom dogovoru o npr. pet reformi i njihovim jasnim ciljevima od kojih u sljedećih deset godina ne smije odustati nijedna vlada koja bude vodila Hrvatsku. Ako uspije u poticanju i ostvarivanju ovakvog dijaloga i dogovora, tada bi novoizabrana predsjednica na kraju svog mandata mogla s pravom tvrditi da je dala doprinos ekonomskom napretku Hrvatske.
Svi bježe od reformi
Prva tri dana nakon izborne noći sugeriraju da ćemo imati burnu političku godinu. Očekujete li da će Milanovićeva vlada ići s nekim promjenama u posljednjoj godini mandata?
Da je mislila provoditi ikakve značajnije promjene ili reforme, Milanovićeva vlada to bi najavila, recimo, pri donošenju proračuna, ili predložila u zakonskim prijedlozima. Dodatno, mnogi se u Hrvatskoj zaklinju u reformu državne i javne uprave uključujući i vladajuće, predsjedničke kandidate, oporbu, poslodavce itd. Ja sam u listopadu predložila konkretna rješenja kroz paket zakonskih prijedloga koje će, koliko doznajem, Vlada danas odbiti. Stručnost, kompetentnost, napredovanje prema rezultatima rada, depolitizaciju i jačanje profesionalnosti rukovodećeg kadra u državnoj i javnoj upravi Vlada ne prihvaća. Najsmješnije je to da je Vlada ista takva rješenja predvidjela kao mjeru u industrijskoj strategiji koju je nedavno usvojio Sabor. Povezivanje riječi i djela u nas je i dalje politička nepoznanica. Pričanje praznih priča u nas se i dalje smatra najpoželjnijim sadržajem politike i zato su, među ostalim, rezultati ove vlade ovako loši.
>>Cijeli intervju pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista
>>Martina Dalić: Rashodi su podcijenjeni za najmanje 1,5 mlrd. kuna
>>Okrugli stol Martine Dalić: Hrvatskoj treba ustavno ograničenje na visinu deficita
Tko ne bi nizao uspjehe poput uspješnih kao Grčić, inteligentnih poput Opačićeve, domoljubnih poput Pusićeve ili pronicljivih kao Petrović Jakovina. Dobro da smo još živi.