Kako su i obećali, radnici Salonita nastavljaju prosvjedovati. Sastanak u Vladi nije urodio plodom, ponuđena im je, prema njihovu mišljenju, sramotno mala odšteta, a dekontaminaciju tvorničkog kruga i dalje obavlja tvrtka za koju sindikalisti tvrde da nema dozvolu za tu vrstu posla.
A kako vrijeme prolazi, prosvjednika je sve manje.
– Petero radnika oboljelih od azbestoze umrlo je u proteklih 15 dana – poraznu je brojku iznio Jozo Marić, povjerenik Hrvatske udruge sindikata za Dalmaciju.
A radnicima koji se pribojavaju slične sudbine Vlada nudi od 30 do 60 tisuća kuna.
– To što nam Vlada nudi degutantno je! – jasan kao i uvijek bio je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević. Marić se požalio da Jozo Ćurković, vlasnik Salonita koji se pred hrvatskim sudstvom krije u BiH, vodi šest postupaka protiv njega.
– Neće mene ni Ćurković, ni premijerka Kosor, ni državni odvjetnik Bajić zaustaviti da govorim o kriminalu u Salonitu – jasan je Marić.
A kriminal, tvrde sindikalisti, ima svoje prste i u odluci da se dekontaminacija povjeri tvrtki Adriatic Blizna. Zato je Matijašević podnio kaznene prijave protiv predsjednika splitskoga Trgovačkog suda Ive Bakalića, stečajnog suca Joze Ćalete i stečajnog upravitelja Salonita Mirka Kozine, a tvrdi da su zlouporabili položaj dodijelivši posao tvrtki Adriatic Blizna.
– Bojim se za ovu državu, u kojoj ni sudovi ne provode zakone – kaže Matijašević.
Okupljeni radnici su na ulazu u tvornički krug Salonita postavili velike azbestno-betonske cijevi, a jedan od njih, Bože Perišić, prosvjedovao je zavezavši se za kapiju tvornice. (mv/VLM)
Matijašević: Bojim se za državu u kojoj ni sudovi ne provode zakone, provode provode \"svoje zakone\" koji njima iduu korist i na ruke zna se. Ja se ne bojim za državu ali za žrtve takve države i nezakona !