Švicarci će ove nedjelje na referendumu odlučiti hoće li Švicarska zabraniti isplatu menadžerskih plaća iznad 12 najnižih plaća u tvrtkama. Iza referenduma stoji organizacija mladih socijalista JUSO koja je još 2009. krenula u prikupljanje potpisa. Tek su na proljeće ove godine slomili otpor vlasti i dobili potrebnu većinu u parlamentu za zakazivanje referenduma.
Sve do ovog tjedna činilo se da bi referendum mogao proći, no švicarska televizija je neku večer objavila rezultate ankete koja sugerira da bi se švicarska javnost mogla prikloniti kapitalu, a ne socijalistima. Osim velikih korporacija koje su uložile silan novac u promidžbu protiv Inicijative 1:12, u kampanju se posljednjih dana jače uključila i švicarska vlada s upozorenjima da će limitiranje plaća potaknuti bijeg kapitala iz Švicarske. Odlaskom velikih tvrtki, bez posla bi, kažu, mogli ostati i radnici koje mladi socijalisti pokušavaju zaštititi da bi smanjili nejednakosti u društvu. Pokretač kampanje David Roth kazao je za engleski Guardian da ne treba nasjesti na takve poruke jer tvrtke neće prebacivati u Indiju ni šaltere ni dućane.
Poticaj za skupljanje potpisa došao je iz farmaceutskog diva Novartisa koji je na vrhuncu financijske krize planirao svom bivšem šefu uprave Daniellu Vaselli u šest godina isplatiti 72 milijuna franaka za konzultantske usluge. Novartis se tada povukao, no socijalisti na svojim stranicama navode niz primjera gdje omjer najviše i najniže plaće iznosi 1:200. Ni Hrvatska nije pošteđena prakse “mazanja vrata debeloj guski”, pa je iz istražnih materijala procurilo da je Kraš jedno vrijeme savjetničke usluge Nadana Vidoševića plaćao 80 tisuća kuna neto na mjesec!
Sociolog Dragan Bagić kaže da najveći problem Inicijative 1:12 vidi u tome što ju je teško provesti. Zabrane li im isplatu plaća, tvrtke će menadžere plaćati poslovnim udjelima u tvrtkama. – Zabrana neće smanjiti nejednakosti niti je bilo kakav oblik formalnog ograničenja prihvatljiv. Jednakost u društvu moguće je postići samo ako se zgaze sve druge slobode, a iz povijesti znamo da takva društva nisu poželjna – ističe Bagić.
za ovake tipove ljepljivih prstiju koji čak nemaju ni stida ni srama,goli otok je za njega blaga kazna.