Kad u državi, kojoj pokretanje referenduma i narodno glasanje o društveno (ne)važnim pitanjima ide kao od šale, ono što će se zbiti u nedjelju 24. studenoga bude već proglašeno najznačajnim o ekonomskoj politici u bližoj povijesti, onda je zacijelo na pomolu i revolucionaran pomak.
Ne, nije riječ o famoznom temeljnom dohotku, istoj minimalnoj plaći za sve, već preraspodjeli postojećih. Naime, toga će dana švicarski narod svih jezika, nacionalnosti, vjeroispovijesti...glasati o Inicijativi 1:12, tj. o tome da se najviše plaće u nekom poduzeću smanje na razinu da budu "samo" 12 puta veće od najnižih u istoj tvrtki, prenosi Reuters.
Danas je omjer 1:43 i veći
Prijedlog je to tamošnjih Mladih socijalista (Juso), koji su potpise počeli prikupljati još 2009. godine, prikupivših ih oko 100.000, a sa ciljem da se izmijeni dosadašnji način raspodjele dobiti. Time se želi spriječiti direktore i menadžere da zarade više u jednom mjesecu nego što, primjerice, čistač podova zaradi u cijeloj godini. Razlika u plaćama je u zemlji satova, čokolade i sigurnih banaka sigurno rasla, od 1:6 u 1984. do 1:43, kolika je danas. U nekim je tvrtkama, naravno, bankama, razlika i drastičnija - šefovi u Credit Suisse ili UBS-u imaju i sto puta više od običnih radnika.
- To je društvena nejednakost, astronomske razlike u plaći između direktora i medicinske sestre su neprihvatljive - kažu socijaldemokrati, koji su, kao i švicarski Zeleni, podržali mladosocijaliste i nadaju se pozitivnom uspjehu referenduma. No, javno mnijenje je podijeljeno - po 44 posto je i "za" i "protiv", s tim da su i radništvo i uprave, paradoksalno, složni u tome kako bi uspjeh referenduma mogao dovesti do "bijega" tvrtki i otpuštanja radnika.
- Glavna stvar je da se referendumom šalje poruka, da su razlike prevelike - kažu socijaldemokrati.
'Sjeverna Koreja Europe' i uravnilovka
Bez obzira na ishod, ova švicarska inicijativa 1:12 već se prelila i preko Alpa u EU - govori se o njenim pokušajima u Španjolskoj, Njemačkoj, Francuskoj. Radi se izgleda o tome da je ljudima stalo do konkrektne jednakosti.
Preraspodjelom plaća suzbili bi se isto tako i enormni bonusi, kakav je isplatio UBS svojim uspješnicima - lani su nagrađeni s 2,5 milijarde franaka (oko 15,4 milijardi kuna!), a toliki je banka imala i gubitak! Jedan njihov službenik bi, pak, trebao raditi 385 godina da zaradi kao UBS-ov šef koji je primio 18,5 milijuna CHF... Švicarski liberali poručuju, preko Revue CH alarmiraju, da bi se, ako referendum prođe, najliberalnija europska ekonomija mogla pretvoriti u "Sjevernu Koreju Europe", u kojoj će jednakost biti kao diktat. Ili, nama razumljivije, kao uravnilovka...
Stanje Zapadnog društva je neodrživo, to je sigurno. Samo je pitanje što će biti poslije bunta - napredak ili nazadovanje društva?