“Kladim se da će njemački kancelar ili kancelarka na koljenima dopuzati do Ankare s kolegama iz Pariza u idućem desetljeću i moliti Turke: Prijatelji, dođite k nama.” Ovim je riječima njemačku kancelarku Angelu Merkel na dvodnevnu turneju u Tursku ispratio povjerenik Europske unije Günther Oettinger.
Riješili jedno poglavlje
Kancelarka Merkel nije stigla na koljenima, ali je Turskoj tijekom svog posjeta iskazala čast kao malo kojoj zemlji. U ponedjeljak je, naime, Merkel posjetila nacionalni park Göreme u Kapadokiji, poznatom po čudima prirode – neobičnim pećinama koje kriju podzemna naselja iz 4. stoljeća, ali i crkve i samostane iz bizantskog doba.
Posjetom ovom području bogatom kršćanskom poviješću i kulturnim naslijeđem, Merkel je učinila iznimku – naime, to je tek drugi put nakon posjeta Kini 2010. godine da je kancelarka kulturnu baštinu neke zemlje i turistički obilazak uključila u zbijeni kalendar svog posjeta tijekom kojih donosi teške političke poruke.
– Ovo je zbilja nešto posebno – nije krila Merkel svoju impresioniranost golemim stijenama, špiljama i malim samostanima, poput 1500 godina stare crkve svetog Ivana u Cavusinu. Posjet ovom području bogatom kršćanskom poviješću, koji je pod zaštitom UNESCO-a, neki tumače i kao poruku turskoj vlasti da će se puno više morati zauzeti da osigura vjerske slobode za manjinske religije.
A religijske slobode samo su jedno od 35 poglavlja koje se Turska obvezala ispuniti kada je 1987. godine podnijela zahtjev za pristup Europskoj uniji.
Međutim, u tih sada već 26 godina Ankara je uspjela zatvoriti samo jedno poglavlje – znanost. Još je 13 poglavlja otvoreno, a 31 poglavlje o pristupu EU ostalo je nedirnuto. Merkel je došla u Tursku prenijeti skepticizam Nijemaca glede ulaska ove zemlje u EU sve dok se ne osiguraju medijske i slobode izražavanja, dok se ne isprazne zatvori koji su puni intelektualaca i drugih kritičara politike premijera Recepa Tayyipa Erdoğana. Zapadni vođe optužuju Erdoğana da Tursku sve više udaljava od sekularne države koju je ustanovio “otac Turaka” Mustafa Kemal Atatürk.
U nedjelju je objavljena anketa instituta Emnid, prema kojoj se čak 60 posto Nijemaca protivi ulasku Turske u EU, 30 posto ih je za, a preostalih 10 posto je suzdržano. Merkel je još prije Turcima ponudila privilegirano partnerstvo, umjesto stalnog članstva u EU. Međutim, u Turskoj su sada sve glasniji zagovornici saveza s Kinom i Rusijom.
Uključite se u pregovore
Turska na krilima golemog gospodarskog rasta postaje sve poželjniji ekonomski partner, ali u EU kažu – ne, sve dok se ne popravi politička slika ove muslimanske zemlje, koja će, ako uđe u EU, biti druga najnapučenija zemlja Unije, nakon Njemačke. Merkel je Erdoğanu kazala da nema ništa od pristupa EU dok ne zatvore svih 35 poglavlja i reformama dostignu demokratske standarde Unije.
Erdoğan je pak rekao da postoje brojni ugovori između Ankare i EU-a i da se “Turska gotovo osjeća dijelom EU jer u njoj živi pet milijuna Turaka”. Od Merkel je osobno zatražio da se više uključi u proces pregovaranja, na što je kancelarka rekla da će se svakako založiti da se teški pregovori Ankare i Bruxellesa pomjere s mrtve točke.
>>Turska je sagradila 17.000 džamija i ni jednu novu školu
Turci su upravu.....MMF se polako seli u PEKING odnosno u Aziju!