Njemačka kancelarka Angela Merkel nije blistala od sreće kada je prije nekoliko dana slavila 60. rođendan. Zašto nije na “sedmom nebu” kada Njemačkoj gospodarski ide tako dobro i kada je, što nije nikako nebitno za jednu zagriženu navijačicu, Elf tako superiorno osvojio Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu?
Strateški sukob
Kriza u Ukrajini već duže vrijeme pritišće kancelarku, a nakon rušenja malezijskog zrakoplova i pogibije 298 putnika i članova posade, sve to postaje noćna mora. Nije problem samo u tome kako konačno dostojanstveno zbrinuti poginule i provesti neovisnu istragu da bi se utvrdile činjenice. Pravo je pitanje što napraviti s Putinom? Pogotovo ako se pokažu vjerodostojnom snimke za koje Ukrajinci tvrde da prikazuju proruske separatiste kako ispaljuju kobnu raketu te kako skrivaju crnu kutiju..
Njemačka i Europska unija našle su se u središtu svjetske krize koju su najmanje željele i koja im najmanje odgovara.
Sukob u Ukrajini prije svega je sukob između Rusije i SAD-a, dok su kontinentalne zemlje Europske unije, koje u ovome slučaju personificira Njemačka, u nju uvučene bez njihove volje. Sasvim je druga priča s Velikom Britanijom koja zapravo vodi neku svoju politiku koja je proamerička. Stoga ne iznenađuje što je David Cameron kritizirao zbog neodlučnosti Angelu Merkel i francuskog predsjednika Hollanda. EU se našla između SAD-a i Britanije na jednoj strani i Rusije na drugoj. Obama i njegov najvjerniji europski saveznik Cameron žele izolirati Rusiju i konačno je dovesti, kako oni misle, na pravo mjesto. Po tom planu Rusija i Putin mogu eventualno biti regionalna sila koja se nikako ne smije suprotstavljati moćnom Zapada. Amerikanci i Britanci mogu inzistirati na tome i zato što nisu previše ovisni o gospodarskoj suradnji s Rusijom. Zanimljivo je da SAD i Velika Britanija uopće ne koriste ruski plin. Njima je puno lakše ustrajati na ozbiljnim sankcijama i političkoj izolaciji Putina. Neće puno izgubiti gospodarski, ali će zato profitirati politički. EU i Njemačka imaju bitno drukčije interese. Nije ovo više klasični hladni rat u kojem je sve crno-bijelo.
Lice sve govori
Stanovnici mnogih zemalja EU fizički su vrlo blizu Rusije i Ukrajine pa ih eventualno zaoštravanje odnosa može dovesti pred nove kušnje. Kada je vojni sukob u pitanju, uvijek se može nenadano proširiti.
Osim toga, velik dio članica EU ima ozbiljnu trgovinsku razmjenu s Rusijom i uglavnom dosta ovisi o njenom plinu. Nove sankcije naštetile bi im gotovo jednako kao i Putinu kojeg se formalno kažnjava. Među tim zemljama nalazi se i Njemačka koja ima golemu trgovinsku razmjenu s Rusijom. Angela Merkel itekako je toga svjesna pa zato pokušava plivati između dvije sile koje su sve više neprijateljski raspoložene. Kada se mora birati između političkog saveznika i gospodarskog partnera, onda nema dobrog rješenja. To se vidi i na licu zabrinute kancelarke.
>> Ukrajinci optužuju: Pobunjenici su htjeli skriti crnu kutiju, imamo dokaz
Mudra političarka ovaj put neće stati uz Obamu nadamo se