- U jednom razdoblju u Hrvatskoj se, kao kolateralna posljedica rata, pojavilo toleriranje falsificiranja povijesti. Uzor se tražio u zločinačkoj NDH. Pustili smo tada iz boce duha s kojim imamo još i danas posla. Moram priznati da sam se usprkos svom čvrstom antifašističkom opredjeljenju dao u nekoliko trenutaka zavesti tom atmosferom, osobito kada sam prikupljao novac za obranu među hrvatskim iseljeništvom - izjavio je predsjednik Mesić u svom današnjem predavanju u Institutu za jugoistočnu Europu u Berlinu.
Mislio je vjerojatno na epizodu u kojoj je s iseljenicima u Australiji zapjevao "Juru i Bobana". No, iz tog je iskustva, kaže, naučio da ne treba činiti kompromise sa svojim uvjerenjima jer te to kad-tad sustigne, a posebno mu je zadovoljstvo što mu hrvatski antifašistički borci, "koji bi na to imali najveće pravo, to nikada nisu predbacili". Svoje posljednje putovanje u inozemstvo i posljednji državnički govor izvan Hrvatske Mesić je iskoristio kako bi preko svojeg životnog puta dao i rekapitulaciju novije hrvatske povijesti.
Najavivši da odlaskom s funkcije ne odlazi iz politike, Mesić je rekao:
- Tih deset godina donijelo mi je još jednu spoznaju: funkcija, pa ni ona najviša, ne čini čovjeka, a ako podlegnete sirenskom zovu vlasti, na najboljem ste putu da prestanete biti čovjek i da se nakon silaska s funkcije nađete potpuno osamljeni, a ja, u to sam siguran, nakon 19. veljače neću biti ni sam ni osamljen. -
Institut za jugoistočnu Europu dodijelio je i nagrade hrvatskoj povjesničarki Mirjani Gross i švedskom novinaru i piscu Richardu Swarzu, suprugu književnice Slavenke Drakulić. Mesić se susreo i s Christianom Schwartzom Shillingom, bivšim visokim predstavnikom za BiH.
daj mi reci jesi li Hrvat i Domoljub kao ovaj gore ???? ili kao drug Josipovic senior ???????