Ponovno izabrani američki predsjednik Barack Obama kraj prvog i početak drugog mandata obilježit će važnim vanjskopolitičkim putovanjem. Već idućeg tjedna krenut će na azijsku turneju, a najzanimljivija postaja bit će Mijanmar. Tako će prvi put neki američki predsjednik stupiti na tlo te države koja je donedavno u kućnim pritvoru godinama držala lidericu oporbe, nobelovku Aung San Suu Kyi s kojom će se Obama također sastati.
>> Obama u Mijanmaru želi oslabiti Kinu
Podrška demokratizaciji
Tim iskorakom Barack Obama želi pokazati da podržava napore koje režim u toj zemlji čini kako bi ona postala demokratska. Jedan je od motiva posjetu i želja da se Kini potpuno ne prepusti politički i gospodarski utjecaj u toj zemlji, ali ni u nekim susjednim zemljama u regiji, prije svega u Kambodži koju će Obama također posjetiti. Kineski mediji već su komentirali kako bi Obamin dolazak u glavni grad Rangoon mogao biti veliki udarac kineskim interesima jer je Mijanmar veliki kineski trgovački partner, ali i politički saveznik. Kineske kompanije u Mijanmaru već su investirale vrlo mnogo novca i sada, kad su Sjedinjene Američke Države i Europska unija počele ukidati sankcije nametnute mijanmarskom režimu, strahuju da bi mogli dobiti vrlo oštru konkurenciju.
Naglasak na Pacifik
Obamin odlazak na azijsku turneju u ovome trenutku simboličan je i zbog toga što njime želi pokazati da će šira pacifička regija u njegovu drugom mandatu biti u središtu njegove vanjske politike. No ipak sve ovo nije prošlo bez upozorenja nekih organizacija političkih emigranata iz Mijanmara koji od Baracka Obame traže da otkaže posjet jer tamošnji režim u zatvorima još drži mnogo političkih zatvorenika i jer je kršenje temeljnih ljudskih prava u toj zemlji normalna i svakodnevna pojava. No neki analitičari tvrde da je američki predsjednik odlično odabrao trenutak za odlazak u Mijanmar.
>> Vlasti u Mijanmaru oslobađaju političke zatvorenike