Borislavu Mikeliću (73) bivšem premijeru tzv. SAO Krajine, koji je 1993. u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora, ponovo će se suditi zbog ratnog zločina, a pripremno ročište zakazano je za ponedjeljak pred vijećem suca Željka Horvatovića na zagrebačkom Županijskom sudu.
Njega je Županijski sud u Sisku, 1993. osudio na 20 godina zatvora, a osim njega u istom postupku osuđeno je još osam osoba. Svi su suđeni u odsutnosti, a za Mikelićem je bila raspisana i tjeralica, no on je 2004. od hrvatskog Ministarstva pravosuđa tražio da se ponovo razmotri njegov slučaj. Tvrdio je da je žrtva montiranog političkog postupka i tražio je obnovu postupka, a da bi Mikelićevom zahtjevu bilo udovoljeno, njegov je odvjetnik posegnuo za izvanrednim pravnim lijekom, jer po zakonu iz 2004., osoba osuđena u odsutnosti, obnovu postupka mogla je tražiti najkasnije godinu dana od kada je doznala za presudu. Obzirom na sve to, Mikelićev zahtjev nedavno je prihvatio sud u Sisku, a slučaj je potom prebčen u Zagreb.
Prema optužnici, Mikelića se tereti da pripremao i koordinirao oružanu pobunu protiv hrvatske vlasti te da je četničkim postrojbama naređivao napade na Petrinju i ostala mjesta na Banovini. On je inače iskaz dao prije godinu dana u Beogradu i taj je iskaz sastavni dio spisa, a u njemu među ostalim tvrdi da je u inkriminirano vrijeme bio u bolnici. Mikelić, kojo je prije rata bio direktor petrinjskog Gavrilovića, u ponedjeljak se na sudu najvjerojatnije neće pojaviti jer živi u Beogradu i navodno je lošeg zdravlja.
Inače, u travnju 1994. postao je premijer samoproglašene SAO Krajine, a s te je pozicije sudjelovao i u pregovorima pobunjenih Srba s vlastima u Zagrebu 1994. Nakon sloma SAO Krajine pobjegao je u Beograd, gdje je nakon nekog vremena osnovao Mesnu industrije Galames. Bio je i potpredsjednik Partizana, a 2003. uhićen je zbog sumnje da je bio umiješan u ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića. Naime, sumnjalo se da je bio jedna od ključnih figura koja je povezivala zemunce i određene krugove u Republici Srpskoj koji su bili umiješani u pripremanje atentata. U pritvoru je bio tri mjeseca, a Srbija ga je tada odbila izručiti Hrvatskoj.
Super,pobjegao u Srbiju,bijednik....