OSOBA TJEDNA

Milan Moguš: Staloženi gospodin u Palači Akademije

obz-mogus-txt.jpg
import
29.12.2006.
u 13:30

Za koji dan, 2007. godine, navršit će se točno trideset godina otkako je Milan Moguš ušao u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti. Tada, 1977., pedesetogodišnjak, već u Hrvatskoj i u inozemstvu priznati  jezikoslovac, specijalist za dijalektologiju i povijest hrvatskoga jezika, Moguš je izabran za izvanrednoga člana HAZU. Redoviti je član Akademije postao 1986., a već godinu prije počeo je njegov do danas neprekinut, nezaustavljiv “pohod” po svim visokim dužnostima u toj uglednoj kulturnoj ustanovi.

U malo više od dva desetljeća Moguš je bio tajnik Akademijina Razreda za filološke znanosti, glavni tajnik Akademije, potpredsjednik Akademije, a od početka 2004. do danas predsjednik HAZU. Na toj će dužnosti ostati još pune tri godine drugoga mandata, koji su mu “besmrtnici” golemom većinom na nedavnoj izbornoj skupštini tajnim glasovanjem potvrdili.

Može li znanstvenika takva renomea i iskustva, osobu besprijekorna habitusa pravoga gospodina, mudra i staložena “plesača na žici” u uvijek u Hrvata opasnim političkim sferama, vješta i sposobna organizatora dokazana u višedesetljetnom sudjelovanju u vođenju složena organizma ustanove koja se sastoji od devet umjetničkih i znanstvenih razreda, desetak muzejsko-galerijskih jedinica, još više istraživačkih zavoda u Zagrebu i još desetak hrvatskih gradova, može li, dakle, čovjeka takvih osobina izbaciti iz ravnoteže jedno obično nepotpisano pismo što vrvi teškim optužbama na njegov račun i objedama da vodi HAZU krivim putem? Posve sigurno ne!

Akademik Milan Moguš s indignacijom odbija i samu pomisao da bi komentirao dopis nepoznatog nekog tko se nije usudio čak ni staviti potpis na optužujući tekst odaslan svim akademicima nego se zaklonio iza “kolektivne odgovornosti” fantomske Lige za opstanak HAZU. S “običnom”, ljudskom čašću i dostojanstvom obnašatelja jedne od najuglednijih funkcija u hrvatskom društvu, predsjednik HAZU Milan Moguš gospodski ignorira to kukavičko podmetanje. I na tome mu valja čestitati.

Druga je pak priča treba li se na isti način Akademija i njezino vodstvo oglušivati i na argumentirane, nimalo anonimne primjedbe koje kadšto s opravdanjem stižu, i izvan i iz redova samih akademika, u vezi s (ne)prilagođavanjem HAZU zahtjevima novoga, modernog vremena. Istina, u javnosti se kadikad pogrešno misli da Akademija “ništa ne radi” i da su akademici tek više-manje časne znanstvene i umjetničke starine koje (ne)zasluženo uživaju društvene i materijalne privilegije. I to je, dakako, posve kriv pogled. Nekad izazvan mahom politički motiviranim povremenim, kampanjskim udarima na sve hrvatske kulturne svetinje (poput Akademije, Matice hrvatske, Sveučilišta itd.). Nekad potaknut potpunom neinformiranošću šire javnosti o radu i ulozi HAZU.

Uglavnom, Akademiji, pa i njezinu predsjedniku, ne bi škodilo malo manje osjetljivosti na kakvu kritičku zamjedbu, a mnogo bi joj koristilo više spremnosti na otvoren javni dijalog. To je minimalan demokratski uvjet bez kojega HAZU ne može i u 21. stoljeću zadržati status mukotrpno stjecan u dugih 150 godina svoga postojanja.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije