Čim je Vlada najavila da će neoporezivi dio plaće povećati za 400 kuna, predsjednik HSU-a Silvano Hrelja poslao je premijeru Zoranu Milanoviću pismo (dan poslije pismo je i objavio) – predlaže da se za 400 kuna povisi i neoporezivi dio mirovine – sa 3400 na 3800 kuna. Hrelja je izračunao da bi tom mjerom državni proračun na godišnjoj razini bio oštećen za, njemu prihvatljivih, 124 milijuna kuna te kako bi se time mirovine za 75.000 umirovljenika povećale u prosjeku za 167 kuna mjesečno.
– Razgovarali smo s Ministarstvom financija, nakon čega je naše izračune potvrdio i Zavod za mirovinsko – rekao nam je Hrelja. Kaže kako čeka da ga primi premijer i priopći mu odluku.
Doznajemo da Milanović i ministar financija Boris Lalovac još nisu donijeli konačnu odluku, ali kako Hreljin prijedlog ozbiljno razmatraju.
– Bude li prijedlog HSU-a prihvaćen, to će ići u Sabor s izmjenama Zakona o porezu na dohodak. Dakle, usvojimo li prijedlog, on će na snagu stupiti već 1. studenoga – poručuju neslužbeno iz Vlade.
Prošlog je tjedna Vlada na doradu vratila HSU-u i prijedlog izmjene Zakona o HRT-u kojim bi oko 315.000 građana nižeg prihodovnog cenzusa mjesečnu televizijsku pristojbu plaćalo 40 umjesto 80 kuna. Vlada je iznijela nekoliko primjedbi, među ostalim tvrdi da HSU nije izračunao koliko bi time izgubio HRT pa time posredno i državni proračun.
– Neću pisati novi prijedlog zakona. Naš prijedlog već je poslan u saborsku proceduru, uvršten je na dnevni red i uskoro ćemo ga prezentirati na odborima. Smatramo da je najbolje o svim tim primjedbama raspraviti u Saboru i najbolje sugestije ugraditi u konačni prijedlog zakona. Važno je samo da siromašniji ne plaćaju TV pretplatu isto kao i bogatiji – zaključio je Hrelja.
>>HSU ne želi ugroziti Hrvatsku televiziju, ali jeftinija pristojba puno bi značila u krizi
>>Hrelja pismeno zatražio od Milanovića povećanje neoporezivog dijela mirovine
Ovakve mjere (manja TV pretplata, oprost dugova, nepravedni porezi....), samo govore kakvo nam je društvo. Sve više sirotinje. A tim mjerama se to neće riješiti, već će se samo pojaviti dodatne aberacije u društvu. Bit će još više sirotinje i sve manje motivacije za pošteni rad. Očito je da se potiče prosjačenje, muljaža i lopovluk, a destimulira štedljivost i poštenje.