Poraz HDZ-ove kandidatkinje i aktualne predsjednice države znatno je teži od poraza koji je prije pet godina pretrpio lijevi kandidat Ivo Josipović. Ne računajući inozemne glasove, Kolinda Grabar-Kitarović pobijedila je tada Josipovića s nešto manje od dvije tisuće glasova prednosti, da bi se sada ta razlika između Zorana Milanovića i nje popela na 144 tisuća.
Toliki zaostatak Grabar-Kitarović ne bi mogla pokriti i da je svaki od 89 tisuća birača koji je prekrižio svoj listić glasao za nju. Mnogi Škorini glasači zacijelo su poslušali novu zvijezdu na desnoj političkoj orbiti i prekrižili listiće, no ni taj potez nije presudio ishod izbora, kao što ga nisu presudili ni birači koji su glasali u inozemstvu! Nevažećih je bilo 4,3 posto glasačkih listića što dosad nije bilo viđeno na predsjedničkim izborima. Prije pet godina udio nevažećih listića bio je 2,7 posto.
Razočarani birači
Najmanje nevažećih listića bilo je u inozemstvu, 1,5 posto. Razočaranih birača, zacijelo iz desnog političkog spektra, najviše je u Slavoniji, u nekih sredinama i više od pet posto, ali i u Zagrebu te Dalmaciji, tako da HDZ mora ozbiljno razmisliti što će učiniti sa snažnom konkurencijom koju je ta stranka dobila u Miroslavu Škori.
Uzmu li se u obzir oni koji su se ipak svrstali za jedno od dvoje kandidata, Kolinda Grabar-Kitarović vodeća je u slavonskim i južnim jadranskim županijama te Karlovcu i Lici, tradicionalnim uporištima HDZ-a, dok je Milanović nadmoćno pobijedio u lijevim utvrdama – Istri s čak 80 posto, Primorju, sjeverozapadnim dijelovima zemlje te gradu Zagrebu.
Zoran Milanović pobijedio je u osam županija i gradu Zagrebu. Grabar-Kitarović pobijedila je pak u 12 županija i inozemstvu. Milanović je pak osvojio veliku većinu urbanih središta županija. Tako je pobijedio i u nekim utvrdama HDZ-a poput Virovitice i Zadra, a od slavonskih gradova osvojio je još i Osijek, u Dalmaciji za njega je većinski bio i Split. Milanović je pobijedio još u Puli, Rijeci, Velikoj Gorici, Krapini, Koprivnici, Čakovcu, Varaždinu, Bjelovaru, Sisku i Karlovcu. Grabar-Kitarović pobijedila je pak u Dubrovniku, Šibeniku, Gospiću, cu, Požegi, Slavonskom Brodu i Vukovaru.
Premda je osvojio manje županija, iza Milanovića je brojnije glasačko tijelo. Tako je njegova prednost pred kandidatkinjom HDZ-a u Zagrebu bila 73.922 glasova, u Istri 58.699, Primorju oko 39 tisuća, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji po 26 tisuća, dok je Grabar-Kitarović osjetniju prednost pred Milanovićem imala jedino u inozemstvu, oko 38 tisuća glasova, te Splitsko-Dalmatinskoj županiji gdje je osvojila oko 34.472 glasova više od Milanovića. U slavonskim je županijama njezina prednost pred Milanovićem bila oko 10 tisuća, Dubrovačko-neretvanskoj i Šibenskoj županiji oko 7 tisuća, a Ličko-senjskoj oko 6 tisuća.
Milanović je uvjerljivim pobjedama u Istri i Primorju tako anulirao prednost koju je Grabar- Kitarović dobila u Dalmaciji i Slavoniji. Premoćnim pobjedama u županijama na sjeveru Hrvatske Milanović je pak nadoknadio manjak glasova u inozemstvu. A za njegovu pobjedu je bio ključan i Zagreb
Gorak okus poraza
Na prošlim predsjedničkim izborima odaziv je bio puno veći – 59 posto – i tada je Grabar-Kitarović osvojila 1,114.945 glasova, a Ivo Josipović 1,082.456. Proizlazi da je 2014. godine HDZ-ova kandidatkinja zasjela na Pantovčak s 80 tisuća glasova više nego što ih je jučer dobio Zoran Milanović. No to zacijelo neće umanjiti gorak okus poraza budući da je predsjednica izgubila izbore od Milanovića sa 106 tisuća glasova razlike računajući sve glasove.
Dragan Bagić i Božo Skoko: Dobar dio Milanovićevih glasača o njemu je prije tri-četiri godine govorio sve najgore
Ovo je početak katarze jer je dobro uzdrmalo karijeriste i uhljebe u HDZ-u koji se bore. za stranku i sebe,ne za narod.Desnica će se konsolidirati i srediti domaće Khmer Rouge na parlamentarnim izborima.