Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ne odustaje od provokacija. Nakon što se obrušio na veleposlanicu SAD-a u Sarajevu Maureen Cormack zbog odbijanja diplomatske vize optužujući je kako donosi zaključke na temelju “sarajevske sećijska čaršije”, Dodik je najavio mogućnost da već u 2017. raspiše referendum o statusu RS. U tom referendumu Dodik ne vidi ništa sporno. Naime, Republiku Srpsku uspoređuje s Krimom, dok referendum za odcjepljenje smatra legalnim i legitimnim.
U više navrata radio je usporedbu između BiH i Kosova, ali i Škotske i RS nakon škotskog referenduma o nezavisnosti od Velike Britanije. Dodik je uvjeren kako će njegovim planovima o osamostaljenju RS pridonijeti i dolazak Donalda Trumpa na čelo SAD-a koji će promijeniti stavove glede BiH i zasigurno neće stvarati prepreke.
Puka demagogija
– Iduće godine ćemo imati veoma važan referendum za našu budućnost. Moji suradnici i ja odredit ćemo kada će se održati – kazao je Dodik u razgovoru za Televiziju Republike Srpske, ističući kako će RS već u prvoj polovici 2017. imati priliku “zahtijevati svoj status” pozvavši oporbene političke stranke da sudjeluju u ostvarenju njegove zamisli. Dodik smatra kako je nakon rujanskog referenduma o danu RS otvoren put svim vrstama referendumskih izjašnjavanja.
– Hoćemo li upotrijebiti referendum? Hoćemo, kad god bude prilike i ocjene da bi trebalo. Ovaj narod mora se naviknuti da izlazi na referendum. Da nismo imali referendum, mnogi bi razumjeli da smo slabi i nejaki, a s referendumom smo jaki i važni – istaknuo je Dodik.
Gotovo svi analitičari slažu se kako je Dodikova najava o referendumu za odcjepljenje RS demagogija jer svijet, pa čak i Srbija, zasigurno mu to neće dopustiti bez obzira na različita mišljenja o ustroju BiH. Sasvim je jasno da su obećanja i najave referenduma potpuno prazna te da se njima pokušava skrenuti pozornost s krucijalnih problema građana RS kao što su visoki stupanj nezaposlenosti, korumpirana administracija i nizak životni standard.
Opterećen problemima
– Stav Srbije je da poštuje teritorijalni integritet BiH kao i Daytonski sporazum. Što se tiče naroda u RS, on je dovoljno opterećen svojim problemima i nije im do novog sukoba i žarišta na teritoriju BiH i regiji – kazala je za Večernji list urednica Blica Zlata Đorđević.
S druge strane, potpredsjednik Republike Srpske i visoki dužnosnik Stranke demokratske akcije (SDA), Ramis Salkić, upozorio je da takvi planovi mogu izazvati velike probleme i sukobe.
– Ovaj entitet nikada neće biti samostalan jer Bošnjaci kao autohtoni narod ove zemlje koji je konstitutivan na svakom pedlju teritorija BiH neće to dopustiti – naglasio je Salkić pozvavši države prijatelje BiH da ne dopuste Dodikove avanture, a domaće pravosuđe da napokon sankcionira njegovo protuustavno ponašanje. U međuvremenu, glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić potvrdio je da je Dodik u petak ispitan u Tužiteljstvu BiH u Sarajevu kao osumnjičenik pod istragom u predmetu koji se odnosi na kazneno djelo neprovođenja odluke Ustavnog suda BiH i raspisivanja referenduma u RS-u.
bih i tak nepostoji.....svak na svoju stranu....