Nagrada

Mini mljekara socijalnopoduzetnička ideja 2011.

nagrada
Privatna arhiva
23.01.2012.
u 10:58

Buduća mini mljekara dnevno bi trebala prerađivati do 5000 litara mlijeka i to u polutvrdi sir, svježi kravlji sir, pasterizirano mlijeko i vrhnje

Ideja o mini mljekari koja bi otkupljivala mlijeko od malih obiteljskih gospodarstava za koje nisu zainteresirani veliki otkupljivači, pri čemu se nakon pet godina udjeli u vlasništvu tvrtke prenose na proizvođače mlijeka – od kojih nitko ne može biti vlasnik više od 5 posto – najbolja je socijalnopoduzetnička ideja 2011. godine. Odlučio je to  Forum socijalnog poduzetništva u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskoga sustava, Uredom za udruge Vlade RH i British Councilom koji su zajedno prvi put u Hrvatskoj dodjeljivali godišnju nagradu za socijalno poduzetništvo.

Najbolja socijalnopoduzetnička ideja 2011. godine nagrađena je paketom marketinških i konzultantskih usluga koje bi trebale pomoći u njenoj realizaciji, a nagradu je  u Zagrebu preuzeo v.d. direktora tvrtke Domaće mlijeko, inače prijavitelja ideje, Dragutin Vincek koji je istaknuo da se u konkurenciji šest jednako kvalitetnih ideja osjeća kao "prvi među jednakima“.

– Hvala svima koji su prepoznali našu ideju, a mi se nadamo da ćemo je uskoro i realizirati u praksi. Time bismo omogućili malim proizvođačima mlijeka u Varaždinskoj županiji, koji zasad predstavljaju „ugroženu“ skupinu društva, osnovna sredstva za život, dok bi u konačnici opća društvena zajednica imala koristi kroz mogućnost kupnje i konzumacije domaćih proizvoda, a to su samo neke od koristi ovog projekta – rekao je Vincek.  Buduća mini mljekara dnevno bi trebala prerađivati do 5000 litara mlijeka i to u polutvrdi sir, svježi kravlji sir, pasterizirano mlijeko i vrhnje.

Inače, tvrtka Domaće mlijeko trenutačno je javna ustanova u vlasništvu županije te četiri jedinice lokalne samouprave, a osnovana je za opću dobrobit zajednice pri čemu ne postoji namjera ostvarivanja bilo kakvog ekstraprofita i izvlačenja novca. Naime, profit koji bi se eventualno stvorio uložio bi se ponovno u zajednicu; organizacijom permanentnih edukacija, omogućavanjem ostvarivanja novih znanja, proširenjem tvrtke, odnosno povećanjem kapaciteta proizvodnje, a regulirao bi se i kroz veću cijenu otkupljene litre mlijeka, što bi doprinijelo tome da što veći broj malih farmera ima priliku za proizvodnju i prodaju.

Inače, Varaždinska županija od 2006. godine provodi projekt "Školsko mlijeko“, kojim se želi zaokružiti ciklus proizvodnje mlijeka na principu "od staje do stola“, ali na način da domaće mlijeko završi u lokalnoj zajednici, pri čemu bi upravo realizacija ove ideje trebala biti završni kotačić tog projekta.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije