Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel odabrao je Zagreb kao jedan od četiri glavna grada, uz Pariz, Berlin i Kopenhagen, u kojima sljedećeg tjedna organizira konzultacije o strateškom programu Europske unije. Mini-summit šefova država i vlada nekoliko zemalja članica Unije u Zagrebu je predviđen za četvrtak, neslužbeno doznajemo od svojih izvora u Bruxellesu.
Ideja je da Michelove konzultacije u četiri grada pokriju svih 27 država članica, odnosno svih 27 čelnika koji svoje zemlje i inače zastupaju u Europskog vijeću, a neslužbeno također doznajemo da će u Zagrebu biti talijanska premijerka Giorgia Meloni, poljski premijer Mateusz Morawiecki, slovački premijer Robert Fico, malteški premijer Robert Abela i još neki, koji su trebali biti u prvoj skupini na konzultacijama u Parizu, ali nisu bili jer je u zadnji čas odlučeno da se za jučer predviđene konzultacije u Parizu otkazuju. Odabir Zagreba u uskom krugu gradova za održavanje Michelovih konzultacija o strateškom programu Europske unije doživljava se i kao priznanje ugleda Hrvatske i premijera Andreja Plenkovića u Europskom vijeću.
Svjedoci smo burnih vremena
"Svjedoci smo burnih vremena, od katastrofa u cijelom svijetu povezanih s klimatskim promjenama do tehnoloških previranja uzrokovanih najsuvremenijim digitalnim razvojem i fragmentacije multilateralnog poretka utemeljenog na pravilima", piše Charles Michel u pozivnom pismu na konzultacije, koje će se odvijati u obliku radnih večera. "U tom kontekstu moramo razmotriti sposobnost Europske unije da djeluje i ostvari svoje ciljeve. U Granadi smo utvrdili opći okvir i obuhvatili niz prioriteta: sigurnost i obranu, otpornost i konkurentnost, energetiku, migracije, globalni angažman i proširenje Unije. Naša rasprava tijekom večere bit će prilika da se podrobnije bavimo tim pitanjima, a osobito da razmotrimo na koji se način moramo prilagoditi kako bi Unija bila snažnija, na unutarnjoj i na globalnoj razini", dodaje predsjednik Europskog vijeća u pozivnom pismu liderima. U Zagrebu će se, doznajemo, veći naglasak staviti na raspravu o proširenju Unije, što je postao prioritet nakon ruske agresije na Ukrajinu, dodijeljivanja kandidatskog statusa za Ukrajinu, Moldaviju i Bosnu i Hercegovinu (sada se predlaže i za Gruziju), te javno izrečenog očekivanja predsjednika Europskog vijeća da i zemlje kandidatkinje i sama Europska unija budu spremne za proširenje do 2030. godine.
VEZANI ČLANCI
Jedno od pitanja koje će se pretresati na Michelovim strateškim konzultacijama je donošenje odluka u Vijeću EU: "Kako možemo poboljšati donošenje odluka da bismo i dalje bili prilagodljivi? Trebamo li preispitati pravila glasovanja i kako?", piše Michel u pozivnom pismu liderima. Već dulje se, naime, pokušava provesti ideja o ukidanju jednoglasnog odlučivanja i prelasku na odlučivanje kvalificiranom većinom u većem broju područja o kojima se odlučuje u Vijeću EU. U prijevodu to znači smanjenje prava veta država članica, čemu se mnoge države članice protive, a među njima i Hrvatska. Za donošenje takve odluke o promjeni načina odlučivanja u Vijeću EU potrebna je jednoglasna odluka, što znači da veto samo jedne države može zaustaviti takav prijedlog. Zbog toga Michel o tome želi razgovarati u sklopu konzultacija o strateškom programu.
Strateški program (Strategic Agenda) Europske unije definira se svakih 5 godina, a novi se odnosi na razdoblje 2024.-2029. i trebao bi biti usvojen u ljeto sljedeće godine. Jedno od važnih pitanja je i kako financirati europski proračun u novim okolnostima kao što su masovna financijska pomoć Ukrajini, moguće novo proširenje, ali i u okolnostima postojanja zajedničkih obveznica iz kojih se financirao oporavak od korona-krize.
VEZANI ČLANCI
Promjena u svijetu birokrata
Nije jasno u koju skupinu na Michelove konzultacije dolazi mađarski premijer Viktor Orban, koji je i jučer u jednom intervjuu ostavljao dojam da želi strateški zaokret, a ne običan strateški program EU kakav se donosi svakih pet godina. "Treba nam promjena u svijetu birokrata u Bruxellesu kako bi oni konačno radili ono što je u interesu Europljana", rekao je Orban i ustvrdio da sada čelnici EU u Bruxellesu rade u interesu "globalističke elite, ne u interesu Mađara, Nijemaca, Francuza, Talijana…"
VIDEO Strava u Zagrebu: Nakon svađe izbo 48-godišnjaka oštrim predmetom
Plenkovic daj ostavku! Banozic je jos jedan primjer korupcije i katastrofalne afere tvoje vlade!!