U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava jutros je bio sastanak sindikalnih predstavnika i poslodavaca sa ministrom Josipom Aladrovićem o prijedlozima izmjena sedam zakona kao Vladinu odogovoru na Inicijativu "67 je previše". Ministar rada i mirovinskog sustava, Josip Aladrović, izjavio je nakon sastanka kako smatra da su postigli kvalitetne zakonske promjene oko stimulacije dužeg ostanka u svijetu rada kojima će sustav biti dugoročno kvalitetan i održiv.
"Smatramo da smo postigli kvalitetne promjene zakona. Manje-više smo se usuglasili da ćemo se i kroz nekoliko dana ponovno vidjeti na bilateralnim sastancima i raspraviti sve prijedloge. Generalni prijedlozi su stimulacija dužeg ostanka u svijetu rada, iz tog razloga mijenjamo zakonsku regulativu da se radnici do 68. godine zadrže u svijetu rada. Potičemo adekvatnije mirovine", kazao je resorni ministar Aladrović.
Zakon o radu, Zakon o državnim službenicima, Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o odgoju i obrazovanju te Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i Zakon o mirovinskom osiguranju, prema izjavi ministra Aladrovića za N1, imali su unaprijed spremne svoje izmjene koje su se jutros predstavljale sindikatima i poslodavcima te koje su nakon razgovora, kako je rekao, puštene u javnu raspravu u trajanju od 14 dana i potom u hitnu proceduru prihvaćanja kako bi stupili na snagu sa 1. siječnja iduće godine.
Aladrović je nakon sastanka izjavio kako statička procjena učinka Zakona o mirovinskom sustavu i dalje stoji te će državni proračun koštati 45 milijardi kuna.
"Što se tiče Zakona o mirovinskom osiguranju zapravo se prihvaćaju samo izmjene koje su bile dio referendumskog pitanja, a što se tiče Zakona o radu mijenjalo se u pravilu po jedan dva ili tri članka u svakom od navedenih šest zakona. To su blage izmjene u smjeru normativne djelatnosti", ustvrdio je Aladrović. Nakon javne rasprave zakonske će izmjene, najavio je ministar, u hitnu saborsku proceduru.
Na novinarsko pitanje jesu li poslodavci bili zadovoljni pregovorima i predstavljaju li im problem otpremnine ministar Aladrović je izbjegao konkretan odgovor. "Recimo da je jedan od problema otpremnina u ovom pitanju, no Zakon o radu definira puno šire radno zakonodavstvo tako da se mi ne bi ograničavali samo na ovaj dio", poručio je Aladrović.
Zakoni već danas u javnoj raspravi
"Mi kao Vlada smo se vrlo jasno odredili koji su naši ciljevi i stavovi i kako smatramo da možemo dugoročno omogućiti da sustavi budu kvalitetni i održivi na zadovoljstvo svih građana Hrvatske, stoga smo takav prijedlog i napravili. Naravno pričekati ćemo prijedloge sindikata i poslodavaca", naglasio je Aladrović.
Nakon sastanka, među ostalim, jasnije je kako će se omogućiti rad iznad 65. godine života na dobrovoljnoj bazi i što to uostalom znači za poslodavce. Još jedno pitanje koje su bez sumnje "potegnuli" sindikati jesu povlaštene mirovine, njih 17 kategorija, za koje traže da se izuzmu iz mirovinskog sustava.
"Prezentirali smo predložene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju i Zakona o radu, odnosno šest zakona u domeni radnog zakonodavstva", pojasnio je Aladrović.
Objasnio je i tko će moći raditi do 68. godine te na koji način će se to radnicima i omogućiti.
"To će se odnositi na sve radnike. Ukoliko poslodavac nije zadovoljan s radnikom ima druge institute da mu se eventualno zahvali. Ako poslodavac ima potrebe za tim radnikom, dakle u tom slučaju mogućnost ostanka u svijetu rada traje do 68. godine, ili ako se drugačije dogovore", zaključio je Aladrović. Napomenuo je i kako se te izmjene odnose na sve državne i javne službenike.
Video - Sindikati o referendumskom pitanju inicijative '67 je previše'
zašto smo potpisali -da se radi do 65 za sve ostalo neka se pobrine tržište ponude i potražnje -sindikati zloupotrebljavaju naše potpise da bi se službenici i oni sami mogli uhljebiti