Adil Osmanović

Ministar BiH zatražio obustavu izgradnje Pelješkog mosta

Pelješki most
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
29.09.2018.
u 11:47

Bosna i Hercegovina nema ništa protiv da Republika Hrvatska spaja svoj teritorij, ali Bosna i Hercegovina je isto tako odlučna štititi svoja prava i interese na moru, kaže Adil Osmanović

Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović zatražio je od Pravobraniteljstva te zemlje da pokrene proceduru zaustavljanja izgradnje Pelješkog mosta pred međunarodnim sudom u Hamburgu dok se s Republikom Hrvatskom ne postigne dogovor o granici na moru kod Neuma i utvrdi koridor za slobodan pristup otvorenom moru, objavili su u subotu mediji u toj zemlji.

''Ovim putem javno pozivam vodstvo Pravobraniteljstva BiH da savjesno ocjeni sve predočene informacije i dokaze, te na temelju stručne ocjene pod hitno pokrene pravne procedure kod nadležnih međunarodnih sudova, koje će voditi zaustavljanju izgradnje Pelješkog mosta dok se ne riješi pitanje naše morske granice s Republikom Hrvatskom i utvrđivanja koridora za slobodan pristup otvorenom moru, kroz postupak mirenja pred Međunarodnim sudom za pravo mora", napisao je ministar Osmanović u javnom pozivu.

Nije pojasnio što ga je motiviralo da uputi javni poziv Pravobraniteljstvu BiH, ali je pri tome vodstvo te institucije upozorio kako mogu kazneno odgovarati zbog postupanja 'koje može biti na štetu i protiv interesa Bosne i Hercegovine'.

Po njegovu tumačenju Pravobraniteljstvo BiH je dužno pokrenuti spor protiv Hrvatske imajući na umu da je BiH potpisnica UN-ove konvencije o pravu mora (UNCLOS), te zbog odluka Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz 2007. kao i Deklaracije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH o Pelješkom mostu iz rujna 2017.

Nedavno je međutim bivši srpski član BiH Predsjedništva Nebojša Radmanović ustvrdio kako državni vrh BiH nije donio odluku protiv izgradnje Pelješkog mosta, dok pak deklaraciju iz prošle godine nije prihvatio gornji Dom naroda u Parlamentu BiH.

Ministar civilnih poslova BiH izrazio je očekivanje kako će se postići dogovor s institucijama Hrvatske u postupku "mirenja kod Međunarodnog suda za pravo mora u Hamburgu" te se konačno riješiti prijepori koji dugo vremena opterećuju bilateralne odnose BiH i Hrvatske.

"Bosna i Hercegovina nema ništa protiv da Republika Hrvatska spaja svoj teritorij, ali Bosna i Hercegovina je isto tako odlučna štititi svoja prava i interese na moru'', naveo je on.

Najavu da će ponovno aktualizirati zahtjev za osporavanje izgradnje Pelješkog mosta najavio je u ovoj predizbornoj kampanji i kandidat za mjesto hrvatskog člana BiH Predsjedništva Željko Komšić.

Ključne riječi

Komentara 20

DU
Deleted user
12:32 29.09.2018.

Dosadni ste.Gradimo i gradit ćemo .

DU
Deleted user
12:22 29.09.2018.

Ovi u BiH stvarno nisu dobre glave kad ne mogu zapamtiti da Hrvatska gradi Pelješki most u hrvatskom moru u hrvatskom podmorju i hrvatskom kopnu.Granica na moru je drugi dio rukava.

KR
Krotila
12:46 29.09.2018.

hrvatsko more,hrvatski NeUm,Hrvatska HERCEG BOSNA

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije