– Ministri obrane EU, među njima i Josip Buljević, jučer su na neformalnom sastanku u Bratislavi prvi put čuli detalje njemačko-francuske inicijative o najambicioznijem obrambenom planu EU u protekla dva desetljeća. Iako neki to već tumače kao kretanje u smjeru stvaranja EU vojske, ministar obrane u odlazećoj hrvatskoj Vladi ističe da se radi o vojnoj suradnji.
– Tu je doista u ovom trenutku riječ o vojnoj suradnji, a ne o nekakvom zametku EU vojske. Postoji visok stupanj suglasnosti među državama članicama da se ne smiju duplirati kapaciteti NATO-a – rekao je Buljević. Njemačko-francuski prijedlozi uključuju snažnije financiranje vojnih misija, zajednički razvoj vojnih tehnologija, proširenje vojnih misija EU u svijetu te izgradnju snažnije obrane hakera. Velika Britanija, koja ima pravo veta dok ne napusti EU, ističe da neće dopustiti da bilo kakvi planovi EU podrivaju NATO savez.
– I dalje ćemo se protiviti bilo kakvoj ideji o europskoj vojsci. Slažemo se da Europa treba učiniti više jer se suočava s terorizmom i migracijama, no dupliranje ili potkopavanje NATO-a nije dobar način – rekao je britanski ministar obrane Michael Fallon. Njemačka ministrica Ursula von der Leyen i njezin francuski kolega Jean-Yves Le Drain kažu kako se ne radi o planu da Europljani nose istu vojnu odoru. – Naprotiv, riječ je o ujedinjavanju snaga europskih država kako bismo bili spremni brzo zajednički djelovati – rekla je U. von der Leyen.
Prema agenciji Reuters, njemačko-francuski plan ojačao bi sposobnost EU da djeluje bez pomoći SAD-a kod izazova na svojim granicama, poput država u raspadu ili sve agresivnije Rusije. Britanci su najveći protivnici stvaranja zajedničkih europskih obrambenih kapaciteta jer to vide kao pretvaranje EU u “superdžavu”, no sada kad su na putu prema izlaznim vratima, ostatak EU pokušava pojačati suradnju na tom području.
>> NATO bi trebao mjesece za protuudar na ruske sile
Traže modus kako dodatno zakomplicirati neki novi izlazak iz eu...