Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković sudjelovao je u četvrtak ujutro u Washingtonu, na 59. Nacionalnom molitvenom doručku. Iz Hrvatske su za tu prigodu doputovali saborski zastupnici Ivan Bagarić i Milorad Pupovac, a pozvana je i naša veleposlanica u Washingtonu Kolinda Grabar-Kitarović.
Domaćin je bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama, a pozvani su brojni članovi američkog Kongresa te visoki dužnosnici i predstavnici diplomatskog zbora iz više od 130 zemalja svijeta. Ovaj skup jedinstvena je prilika okupljenim čelnicima da u duhu prijateljstva pridonesu većem međusobnom razumijevanju i jačanju odnosa u svijetu. Nacionalni molitveni doručak održava se u Washingtonu prvog četvrtka u veljači još od predsjednika Eisenhowera, 1953. godine. Zamišljen je kao forum za okupljanje političkih, društvenih i poslovnih čelnika svijeta kako bi dodatno unaprijedili međusobne odnose.
Razgovarali i o ukidanju viza
Jandroković je u srijedu navečer razgovarao u Washingtonu s posebnom savjetnicom predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Baracka Obame i višom direktoricom za europska pitanja u Vijeću za nacionalnu sigurnost SAD-a Elizabeth Sherwood-Randall.
Složili su se u ocjeni o odličnim bilateralnim odnosima na svim područjima suradnje. Ministar Jandroković uputio je pritom zahvalu Americi na kontinuiranoj potpori Hrvatskoj, a posebice tijekom pristupnih pregovora s Europskom unijom. Izvijestio je sugovornicu o aktualnostima i postignutom napretku u hrvatskome pristupnom procesu te izrazio uvjerenje u dovršetak pregovora tijekom aktualnoga mađarskog predsjedanja Europskom unijom. Sherwood-Randall naglasila je da SAD pruža punu potporu Republici Hrvatskoj u Europskoj uniji te kako će naše članstvo dati pozitivan signal svim zemljama regije.
Rezimirajući ukupne bilateralne odnose, ministar Jandroković posebno je predstavio korake poduzete s hrvatske strane da bi se ispunili uvjeti za liberalizaciju viznog režima sa Sjedinjenim Državama te podržao potpisivanja Sporazuma o zračnom prometu zaključivši da će njegova primjena pozitivno utjecati na razvoj turističke suradnje. S time se složila Sherwood-Randall, ističući da podupire hrvatske napore oko programa izuzeća od viza te naglasila izuzetnu suradnju i učinak pripadnika Hrvatske vojske u misiji ISAF u Afganistanu.
Razgovarali su i o aktualnome političkom stanju u regiji jugoistočne Europe s posebnim naglaskom na poslijeizbornu situaciju u Bosni i Hercegovini, pri čemu je ponovljeno da SAD cijeni konstruktivnu ulogu Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini. Ministar Jandroković informirao je savjetnicu Sherwood-Randall i o trenutačnom stanju bilateralnih odnosa Republike Hrvatske i Republike Srbije te podsjetio na konkretne primjere regionalne suradnje kojima Republika Hrvatska nastoji doprinijeti jačanju mira i stabilnosti na jugoistoku Europe.
uvesti odmah vize za americke drzavljane,koji dolaze u Hrvtasku,e kad oni nama ukinu vize,onda i mi njima dozvoliti normalan ulazak u nasu zemlju,ili Hrvtaska jos nije medjunardno priznata od strane amerike.