Predstečajna nagodba Dalekovoda ide dalje. Ukinuto je rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu koje je donio sudac Mislav Kolakušić o zastoju postupka u slučaju Dalekovod te je Ustavni sud naredio njegovo "bezodložno nastavljanje". Vlada i ministar Slavko Linić sada mogu odahnuti. Zahtjev suca Kolakušića za ocjenu 11 zakonskih odredbi koje je smatrao protuustavnima smatrat će se prijedlogom, a to znači da će se tretirati kao da ga je podnio bilo koji građanin, kao i još tri prijedloga, od kojih su neki podneseni lani čim je sporni zakon donesen. Ostali Dalekovodovi prigovori su odbačeni.
Prethodni prigovor
Da bi došli do takvog rješenja, ustavni suci "izmislili" su novo pravno sredstvo – prethodni prigovor – i to po uzoru na slično pravno sredstvo koje vrijedi na Europskom sudu za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu. S prethodnim prigovorom svatko će se moći obratiti Ustavnom sudu kad sudac zastane s konkretnim sudskim postupkom kako bi tražio ocjenu ustavnosti zakona. Pritom su dopušteni samo prigovori formalnopravne naravi koji se mogu uložiti sve dok traje zastoj sudskog postupka. Ustavni sud te će prigovore rješavati u preliminarnom postupku vezano za od suda zatraženu ocjenu ustavnosti zakona.
Sudac Kolakušić 29. srpnja potpisao je i pečatom Trgovačkog suda ovjerio "zahtjev" za ocjenu ustavnosti pozivajući se na odredbu Ustavnog zakona o Ustavnom sudu prema kojoj će sud zastati s postupkom ako utvrdi da je zakon ili neka njegova odredba protuustavan. Rješenje o zastoju postupka donio je sedam dana prije. Protiv tog rješenja Dalekovod je podnio ustavnu tužbu, ali Ustavni sud je utvrdio da za nju nisu ispunjene pretpostavke i da nije dopuštena.
Suci rijetko podnose zahtjeve Ustavnom sudu, a od 1991. nikad se nije dogodilo da bi dostavili rješenje o zastajanju s postupkom. Ustavni sud tu je novu pravnu situaciju riješio zaključivši da se na tu "rupu" u našem pravnom sustavu mogu primijeniti pravila koja vrijedi pred ESLJP-om vezano uz prethodni prigovor kojim se rješavaju formalnopravna pitanja. Razmatrajući ustavnu tužbu Dalekovoda, Ustavni sud je utvrdio da se "u određenim dijelovima može smatrati prethodnim prigovorima". Dalekovod je prigovorio da sudac Kolakušić nije bio ovlašten podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti, već jedino Trgovački sud u Zagrebu. Dvojbu sud ili sudac Ustavni sud je rješavao opredijelivši se za institucionalni pristup i dajući tu ovlast samo tijelima državne i javne vlasti, osobito imajući na umu da zahtjev treba sadržavati potpis i pečat podnositelja.
Svaki sudac ili predsjednik sudskog vijeća može potpisati zahtjev za ocjenu ustavnosti, ali "aktivitet suda", obrazlaže Ustavni sud, "mora predstavljati predsjednik suda kao najviše tijelo sudske uprave u sudu, a sam zahtjev mora sadržavati i njegov potpis i pečat suda". Kako podnesak suca Kolakušića nije supotpisala predsjednica suda, nisu ispunjene pretpostavke da ga se tretira kao zahtjev, već samo kao prijedlog. A to znači i da nije smio zastati s postupkom jer to može samo kad podnese zahtjev.
Ustaljena praksa
Kako je Mislav Kolakušić prvi sudac koji je zastao s postupkom, Ustavni sud dosad nije preispitivao svoju ustaljenu praksu. Prema stajalištu ESLJP-a, "bez dobrog razloga" sud ne bi smio odstupiti od prijašnje prakse, ali mora i održavati "dinamičan i evolutivan pristup" kako u protivnom ne bi doveo "do kočenja reforme ili napretka". U slučaju Dalekovod nema rizika da bi dosadašnja ustavnosudska praksa mogla biti kočnica "reformi ili napretku" pa je stoga dana prednost "interesima pravne izvjesnosti, predvidljivosti i jednakosti pred zakonom". Također, pitanje ustavnosti mora se pojaviti "u postupku vođenim pred tim sudom" pa je sudac Kolakušić svoje traženje ocjene ustavnosti morao povezati s okolnostima konkretnog predmeta. Također, kako je riječ o presedanu, Ustavni sud upozorio je da zbog zahtjeva pravne sigurnosti i izvjesnosti sudac mora imati zahtjev spreman u trenutku kad donosi rješenje o zastajanju s postupkom.
– Najvažnije je da Dalekovod dobiva priliku, da predstečajne nagodbe idu dalje i da se čuvaju radna mjesta – komentirao je ministar financija Slavko Linić.
>> Pročitajte što je sudac Kolakušić odgovorio ustavnim sucima!