uhićeni Hrvati u Zambiji

Ministar Piletić: U Hrvatskoj je dosad posvojeno 131 dijete iz DR Konga

Zagreb: Ministar Marin Piletić održao je konferenciju za medije
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/6
11.01.2023.
u 17:26

Ministar je kazao da je još osam parova iz Hrvatske koji su u postupku posvojenja djece iz Konga, ali nisu još otišli u Kongo po djecu.

Ako sud u Zambiji proglasi Hrvate krivima za pokušaj trgovine ljudima, odnosno djece, prijeti im kazna "ne kraća od deset, ni dulja od dvadeset godina". To je - zasad - samo jedan od mogućih scenarija na osnovi onoga što se čulo jučer u sudnici u gradu Ndoli nedaleko od granice s Kongom gdje je osmorici hrvatskih državljana pročitano što im se stavlja na teret, a oni su se očitovali da za ta djela nisu krivi. 

O cijelom slučaju oglasio se i ministar rada i socijalne skrbi Marin Piletić. Kazao je da brojke iz 2022. demantiraju da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti dijete, te dodao da će Ministarstvo pokrenuti izmjene zakona kad je riječ o međudržavnom posvojenju.

"Svi oni zahtjevi koji dođu hrvatskim sudovima za priznavanje međudržavnog posvojenja trebat će biti dodatno provjereni, točnije utvrđena njihova autentičnost i legalnost. Nakon toga očekivat će se od sudova da zatraže dokaz od Ministarstva rada da su potencijalni posvojitelji upisani u hrvatski registar potencijalnih posvojitelja, a ako dođe do pravomoćne presude koja priznaje dokumentaciju iz trećih zemalja, dakle svih onih koji nisu potpisnici Haške konvencije onda, ćemo očekivati od sudova da tu pravomoćnu presudu dostave i Ministarstvu i Hrvatskom zavodu za socijalni rad kako bi se kao i svim ostalim posvojenjima vršio šestomjesečni monitoring u obitelji nakon samog zasnivanja posvojenja" , rekao je ministar.

"Prema podacima MUP-a iz 2012. godine vjerujemo da je u Hrvatskoj posvojeno 131 dijete iz DR Konga", kazao je Piletić. 

O slučaju uhićenih Hrvata u Zambiji kaže da to nije greška hrvatskih institucija. Hrvatska je od 2014. potpisnica Haške konvencije.

"Svi oni koji žele zasnivati posvojenja iz drugih zemalja, posebno zemalja koje nisu potpisnice Haške konvencije imali su na raspolaganju svu potrebnu pravnu pomoć i informacije kroz Centre za socijalnu skrb. Svatko tko želi posvajati iz drugih zemalja u samom procesu upisa u registar potencijalnih posvojitelja, uz sve ostale podatke koje moraju posvojitelji navesti, trebaju dati i do znanja da razmišljaju o međudržavnom posvojenju", kaže Piletić. "Mi nemamo saznanja, da je netko od ovih osmero hrvatskih državljana iskazao potrebu za posvojenjem iz trećih zemalja", dodao je.

Upravni nadzor nije gotov, kazao je Piletić na novinarsko pitanje o upravnom nadzoru u slučaju Hrvata uhićenih u Zambiji. 

Ministar je rekao kako je u Hrvatskoj u 2022. godini bilo 190 zasnovanih posvojenja, što je za 25 posto više nego u rekordnoj 2021. 
"Teze da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti ili da taj postupak dugo traje demantiraju brojke", rekao je Piletić.

Ministar je kazao da je još osam parova iz Hrvatske koji su u postupku posvojenja djece iz Konga, ali nisu još otišli u Kongo po djecu. Parovi su obaviješteni koje detalje trebaju pratiti i da dokumente suda Konga moraju dodatno provjeriti ne bi li se pokazalo da su i ti pod sumnjom za falsificiranje dokumenata, dodao je. 

Komentara 64

Avatar Carbonado
Carbonado
17:45 11.01.2023.

Na žalost, većina te djece završi u rukama salonskih ljevičara koji, dok pijuckaju crno vino, objašnjavaju svojim prijateljima kako su oni plemenitiji i bolji od ostatka populacije i kako oni spašavaju svijet. To su ljudi za koje je dijete modni dodatak, naročito ako dolazi iz egzotične zemlje i druge je rase. Dakako, potreba za samohvalom roditelja prioritetnija je od potrebe djeteta za ljubavlju.

Avatar Oluja 95'
Oluja 95'
17:59 11.01.2023.

Odvratno. Ovo kupovanje djece i otimanje afričke djece iz Afrike od strane jalovih blijedolikih ljevičara se mora prekinuti.

KI
kiselovrhnje
17:42 11.01.2023.

Kako netko moze dobiti drzavljanstvo na drugom kraju svijeta, a da nije nogom krocio u drzavu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije