Ministartvo obrane otvorilo je nakon višegodišnjeg oklijevanja u potpunosti svoje arhive u kojima se nalaze ključni dokumenti za obranu trojice hrvatskih generala Ivana Čermaka, Mladena Markača i Ante Gotovine. Prema Večernjakovim izvorima, u MORH-u su osnovana čak dva zasebna tijela koja će raspolagati arhivskom građom, dokumentacijom, videozapisima, transkriptima i pisanim zapovijedima te izvješćima s terena ključnim za pripremu obrane haaških optuženika.
Kako je riječ o velikoj količini arhivske građe, teško je bilo pronaći kompetentne ljude koji bi mogli vjerodostojno složiti ratnu arhivu HV-a, pa je iz mirovine na taj posao pozvan general Franjo Feldi koji će voditi osnivanje trajnog dokumentacijskog centra Oružanih snaga.
Usporedno s tim, a odlukom ministra obrane Berislava Rončevića te prema zapovijedi načelnika Oružanih snaga generala Josipa Lucića, osnovano je šesteročlano povjerenstvo koje ima ulogu preispitati i potvrditi vjerodostojnost dokumentacije koja će poslužiti u obrani haaškim optuženicima. Samim time što je odluku o osnivanju povjerenstva donio Rončević, a zapovijed izdao Lucić, u MORH-u i Oružanim snagama izbjegnut je problem nadležnosti, koji je trajni kamen spoticanja između vojne administracije i struke.
U povjerenstvu sjedi šest visokorangiranih časnika, među kojima su i trojica generala (jedan od njih je i Dragutin Repinc, prvi hrvatski general u mirovnim misijama UN-a), a njihov je zadatak potvrditi vjerodostojnost dokumenata koje im obrana predstavi. Prema Večernjakovim izvorima, u moru od, primjerice, 15 tisuća dokumenata, koliko je iz MORH-a izdano samo za pripremu obrane generala Mladena Markača, ima dokumenata kojima nema traga u skupnim izvješćima i čiju vjerodostojnost treba potvrditi povjerenstvo.